Serie A: Φιέστα με “πεντάρα” η Ίντερ, ανέβηκε 2η η Νάπολι και… περιμένει

Η Ίντερ έκανε πάρτι με «πεντάρα» στο Μιλάνο, ενώ η Νάπολι νίκησε την Σπέτσια και μπήκε… σε τροχιά Champions League, όπου απομακρύνεται η Λάτσιο

Η Ίντερ ήταν επιβλητική, νικώντας με 5-1 της Σαμπντόρια στο πάρτι τίτλου, που διοργάνωσε στο «Τζιουζέπε Μεάτσα», για την 35η αγωνιστική της Serie A. Μάλιστα, οι φίλοι των «νερατζούρι» διοργάνωσαν πάρτι έξω απ’ το γήπεδο για την κατάκτηση του Σκουντέτο.

Στον αγώνας μολις στο 4′ ο Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι, άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια ο Αλέξις Σάντσες, άνοιξε κι άλλο τον δείκτη του σκορ με δύο τέρματά του. Ο Κεϊτά Μπαλντέ μείωσε για την Σαμπντόρια. Έπειτα, με τα δύο γκολ των Αντρέα Πιναμόντι και Λαουτάρο Μαρτίνες, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ίντερ.

Ο ΒΛΑΧΟΒΙΤΣ «ΨΑΛΙΔΙΖΕΙ» ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΗΣ ΛΑΤΣΙΟ ΓΙΑ CHAMPIONS LEAGUE ΚΑΙ ΚΡΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥΣ «ΒΙΟΛΑ»

Στο ματς με το οποίο έπεσε η αυλαία του Σαββάτου η Φιορεντίνα πήρε μια σπουδαία νίκη με 2-0 και πρωταγωνιστή τον Ντούσαν Βλάχοβιτς κόντρα στην Λάτσιο. Ο 21χρονος Σέρβος επιθετικός είναι η αποκάλυψη της Φιορεντίνας την φετινή σεζόν και αποδεικνύει ότι θα πρέπει να συγκαταλέγεται κι αυτός στις συζητήσεις για τους κορυφαίους νεαρούς επιθετικούς του κόσμου.

Η Φιορεντίνα με αυτή την νίκη έκανε ένα μεγάλο βήμα παραμονής στην κατηγορία. Παράλληλα κράτησε πίσω τους Λατσιάλι στην μάχη για να φτάσει την 4αδα και να ελπίζει… σε ένα εισιτήριο για το Champions League.

Το τέρμα που άνοιξε το σκορ, πέτυχε στο 32ο λεπτό ο νεαρός επιθετικός. Το τελικό 2-0 έκανε και πάλι ο Βλάχοβιτς με κεφαλιά στο 88ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας η Νάπολι έριξε «τεσσάρα» στην Σπέτσια (1-4) και ανέβηκε στην 2η θέση, ένα βαθμό πάνω από τις Αταλάντα, Γιουβέντους και Μίλαν που αγωνίζονται αύριο (9/5), ενώ Ουντινέζε και Μπολόνια έμειναν ισόπαλες με 1-1 και βρίσκονται στην μέση της βαθμολογίας.