Serie A: Γκέλα η Ίντερ, νίκη-ανατροπή για τη Γιουβέντους

Η Ίντερ πήρε τον βαθμό στη Σπέτσια, με πρωταγωνιστή τον Σάντρο η Γιουβέντους πήρε την νίκη στην Πάρμα.

Για την 32η αγωνιστική της Serie A, η Ίντερ πήρε ένα βαθμό στην Σπέτσια (1-1) ενώ η Γιουβέντους ανέτρεψε το σκορ κόντρα στην Πάρμα και νίκησε με 3-1.

Η Ίντερ στραβοπάτησε εκτός έδρας και πήρε έναν βαθμό στο 1-1 με την Σπέτσια. Ο Φαρίας έκανε το 1-0, αλλά ο Πέρισιτς στο 39′ ισοφάρισε και έτσι η Ίντερ έφυγε δέκα βαθμούς από τη δεύτερη Μίλαν και κρατάει σφιχτά στα χέρια της το Σκουντέτο.

Η Γιουβέντους νίκησε με ανατροπή 3-1 την Πάρμα και πλησίασε στον πόντο την Μίλαν στην μάχη της δεύτερης θέσης. Οι Παρμέζι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μπρούγκμαν στο 25′ όμως ο Σάντρο με δύο τέρματα στο τέλος του πρώτου μέρους (43′) και στην αρχή του δευτέρου (47′) ολοκλήρωσε την ανατροπή και ο Ντε Λιχτ στο 68ο λεπτό έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

Η Κροτόνε ηττήθηκε με με 0-1 από τη Σαμπντόρια και περιμένει καρτερικά να τελειώσει το πρωτάθλημα και να ετοιμάσει το ρόστερ για την Serie Β’. Το μόνο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Φάμπιο Κουαλιαρέλα στο 53ο λεπτό.

Στο Ρενάτο Νταλ’Αρα η Μπολόνια έμεινε ισόπαλη με 1-1 κόντρα στην Τορίνο αποτελέσματα που δεν ευνόησε καθόλου τους φιλοξενούμενους. Ο Μπάροου στο 25ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους ενώ για την Τορίνο το γκολ του Μαντραγκόρα της έδωσε τον βαθμό.

Στο Ούντινε η Κάλιαρι πήρε το διπλό με αντίπαλο την Ουντινέζε με 0-1 και διατήρησε τις ελπίδες της για την παραμονή στην κατηγορία. Ο Ζοάο Πέδρο με εκτέλεση πέναλτι στο 55′ έδωσε το φιλί της ζωής στην ομάδα του Σεμπλίτσι.

Στο Λουίτζι Φεράρις σε ένα όμορφο ματς Τζένοα και Μπενεβέντο μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Η Μπενεβέντο πήρε κεφάλι στο σκορ δύο φορές αλλά η Τζένοα επέστρεψε ισάριθμα. Ο Βιόλα στο 5′ και ο Λαπαντούλα στο 15′ σκόραραν για την Μπενεβέντο, ο Πάντεφ με δύο τέρματα στο 11′ και στο 21′ έφερε το ματς στα ίσια.