Coupe de France: “Πάρτι” για την Παρί, πρόκριση και για Μονακό

Η Λυών έχασε τις ευκαιρίες, είχε 3 δοκάρια, αλλά η Μονακό βρήκε τα γκολ για την πρόκριση στα ημιτελικά του Coupe de France. Νωρίτερα η Παρί Σεν Ζερμέν σκόρπισε την Ανζέ με 5-0

Τρία δοκάρια και ένα γκολ που δεν μέτρησε είχε Λυών, αλλά η Μονακό επικράτησε με 0-2 στο “Γκρουπάμα Στέιντιουμ” και μόνο γεύση δικαιοσύνης δεν αφήνει στον τελευταίο προημιτελικό Κυπέλλου Γαλλίας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ επιθετικά στον αγωνιστικό χώρο, πρώτα ο Μαξουέλ Κορνέ, στη συνέχεια ο Μαρσέλο και τέλος ο Μαξένς Κακρέ έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι μέσα σε 3 λεπτά. Μαζί με μια ευκαιρία του Κορνέ, οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να παίζουν μόνοι τους στον αγώνα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με άσχημους οιωνούς, αφού στο 51′ δεν μέτρησε το γκολ του Κορνέ για οφσάιντ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Σιναλί Ντιομαντέ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για πέναλτι στον Φοντέ Μπαλό Τραορέ. Ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ εκτέλεσε κι έφτασε τα 18 γκολ στη σεζόν. Λίγο αργότερα, ο Κέβιν Φόλαντ, βρίκε και αυτός δίχτυα με την σειρά του, η Μονακό κράτησε την πρόκριση.

Λυών: Πόλερσμπεκ, Ντιομαντέ, Μαρσέλο, Ντε Σίλιο, Ντιμπουά (80′ Εζκατσάρ), Μέντες (76′ Γκιμαράες), Κακρέ, Μπαρ, Κορνέ (69′ Σλιμανί), Πακετά (69′ Αουάρ), Ντεπάι (70′ Τοκό Εκαμπί)

Μονακό: Μαγιέτσκι, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Ενρίκε, Ντιοπ (15′ Γκολόβιν), Φοφανά, Τσουαμενί, Μπαλό Τραορέ (64′ Σιντιμπέ), Μπεν Γεντέρ (82′ Μαρτίνς), Φόλαντ (82′ Γκεμπέλς)

Παρί ΣΖ- Ανζέ 5-0

«Πάρτι» έστησε η Παρί Σεν Ζερμέν  απέναντι στην Ανζέ, την οποία συνέτριψε με 5-0, παίρνοντας με ευκολία την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.

Η ομάδα του Ποτσετίνο άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ με τον Ικάρντι, για να ακολουθήσει το αυτογκόλ του Μονσό –ύστερα από σουτ του Νεϊμάρ- στο 23ο λεπτό και το 2-0, σκορ που έμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η Παρί και στο δεύτερο μέρος, με τον Βραζιλιάνο αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα στο 65’, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ικάρντι ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, ύστερα από ασίστ του Ντι Μαρία με «ραμπόνα». Ωστόσο ο Αργεντινός πέτυχε κι άλλο τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 στο 90’, κάνοντας χατ-τρικ.

Παρί ΣΖ: Ρίκο, Νταγκμπά, Ντανίλο (82′ Πεμπέλ), Κέρερ, Μπάκερ (75′ Κιρζαβά), Παρέδες (73′ Ερέρα), Γκέιγ, Ντι Μαρία (72′ Σαράμπια), Νεϊμάρ (72′ Κιν), Ντράξλερ, Ικάρντι

Ανζέ: Μπουτέγ, Μανκό, Πάβλοβιτς, Τομά, Καπέγ, Μανγκανί (69′ Κουλιμπαλί), Αμαντού, Τιού (76′ Τσο), Λάζε (76′ Μπομπισόν), Καμπό (60′ Ελ Μελαλί), Μπαοκέν (61′ Ντιονί)