Serie A: Κάζο με μοιραίο Μανωλά για τη Νάπολι

Η Νάπολι βρέθηκε στιγμές μακριά από ένα μεγάλο διπλό στην έδρα της Σασουόλο, όμως ο Έλληνας στόπερ ήταν ο μοιραίος στις καθυστερήσεις

Η Σασουόλο πήρε τη μπουκιά μέσα απο το στόμα της Νάπολι, με μοιραίο Κώστα Μανωλά, για την 25η αγωνιστική της Serie A. Οι «παρτενοπέι» έκαναν μια μεγάλη ανατροπή, γυρίζοντας το ματς, ενώ βρέθηκε να χάνει δύο φορές (1-0 και 2-1) στην έδρα της Σασουόλο.

Όμως ο Έλληνας διεθνής στόπερ υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι στο 93’ και οι νεροβέρντι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το 3-3 στο φινάλε, στερώντας από την ομάδα του δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Στον πάγκο για την Σασουόλο έμεινε ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Οι νεροβέρντι προηγήθηκαν στο 34′ με αυτογκόλ του Μακσίμοβιτς. Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο ισοφάρισε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ζιελίνσκι, για να πάνε οι γηπεδούχοι προηγούμενοι στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το εύστοχο πέναλτι του Μπεράρντι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο 72′ με σκόρερ το Ντι Λορέντσο μετά από ασίστ του Ινσίνιε, οι φιλοξενύμενοι έκαναν το 2-2, ενώ στο 90′ ο κάπτεν της Νάπολι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, δεν ήταν γραπτό για την ομάδα του ιταλικού Νότου να έπαιρνε το τρίποντο, που θα την έβαζε για τα καλά στο κόλπο της τετράδας.

Στις καθυστερήσεις ο Κώστας Μανωλάς (μπήκε αλλαγή στο 86′ στην επιστροφή του στη δράση μετά από τις 6 Φεβρουαρίου και τον τραυματισμό του στο ματς με την Τζένοα) υπέπεσε και εκείνος σε πέναλτι στον Χαράσλιν που εξιλεώθηκε για το δικό του λάθος λίγα λεπτά νωρίτερ. Ο Καπούτο νίκησε τον Μερέτ από τα 11 βήματα και έγραψε το τελικό 3-3 στο 95′, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Σασουόλο: Κονσίλι, Μούλντουρ (73′ Τόλζαν), Μάρλον, Φεράρι, Ροζέριο, Λόπες (85′ Χαράσλιν), Λοκατέλι, Μπεράρντι (86′ Ομπιάνγκ), Ντεφρέλ (79′ Τραορέ), Τζούρισιτς (85′ Ρασπαντόρι), Καπούτο

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Μακσίμοβιτς (86′ Μανωλάς), Χισάι (73′ Γκουλάμ), Φαμπιάν Ρουίθ, Ντέμε (73′ Μπακαγιόκο), Πολιτάνο, Ζιελίνσκι (86′ Λομπότκα), Ινσίνιε, Μέρτενς (67′ Ελμάς)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 2 Μαρτίου

Λάτσιο – Τορίνο (Αναβλήθηκε)

Γιουβέντους – Σπέτσια 3-0 (62′ Μοράτα, 71′ Κιέζα, 89′ Ρονάλντο)

Τετάρτη 3 Μαρτίου

Σασουόλο – Νάπολι 3-3 (34′ αυτ. Μακσίμοβιτς, 45+1′ πεν. Μπεράρντι, 90+5′ πεν. Καπούτο/ 38′ Ζιελίνσκι, 72′ Ντι Λορέντσο, 90′ πεν. Ινσίνιε)

Μίλαν – Ουντινέζε (21:45)