Serie A: Τριάρα η Γιούβε, νίκη άνευ αγώνα η Λάτσιο

Επέστρεψε στις νίκες η Γιουβέντους, πήρε το ματς… στα «χαρτιά» η Λάτσιο δεν κατέβηκε στο Ολίμπικο η Τορίνο.

Στο «Allianz Arena» η Γιουβέντους πήρε την νίκη κόντρα στην Σπέτσια, με σκορ 3-0 για την 25η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Η Μεγάλη Κυρία επέστρεψε στις νίκες μετά το κάζο στην Βερόνα και βρίσκεται 7 βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Ίντερ που αγωνίζεται την Πέμπτη, κόντρα στην Πάρμα.

Η Γιούβε βρίσκεται 3η με 49 πόντους, ενώ η Σπέτσια είναι στην 16η θέση με 25 βαθμούς, στο +7 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Χωρίς γκολ το πρώτο ημίχρονο, ισορροπημένο σε γενικές γραμμές. Καλύτερη φάση ένα δοκάρι του Κριστιάνο Ρονάλντο, έπειτα από σουτ μέσα από την περιοχή στο 42′. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πίρλο κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Σπέτσια.

Ασίστ πάρε-βάλε του Μπερναρντέσκι, άψογο τελείωμα του Μοράτα και 1-0 για τους «μπιανκονέρι» στο 62′. Το 2-0 πέτυχε ο Φρεντερίκο Κιέζα στο 71ο λεπτό, νικώντας με διπλή προσπάθεια τον Προβεντέλ. Το τελικό 3-0 πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89ο λεπτό, με ωραίο αριστερό σουτ από το όριο της περιοχής. Ο Πορτογάλος έφτασε τα 20 γκολ στο Καμπιονάτο και βρίσκεται στην πρώτη θέση της λίστας των σκόρερ.

Στο φινάλε της αναμέτρησης η Σπέτσια κέρδισε πέναλτι, όμως ο Σέζνι κράτησε το μηδέν αποκρούοντας την εκτέλεση του Γκαλαμπίνοφ, στο 90+6′.

ΝΙΚΗ ΑΝΕΥ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΤΣΙΟ…ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ Η ΤΟΡΙΝΟ

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής στην Serie A θα ξεκινούσε με το παιχνίδι της Λάτσιο κόντρα στην Τορίνο. Ωστόσο, οι «αετοί» πήραν τη νίκη άνευ αγώνα με 3-0 και αυτό γιατί η αποστολή της Τορίνο δεν ταξίδεψε στην Ρώμη, ούσα σε καραντίνα λόγω κορωνοϊού.

Ο κορωνοϊός έχει τσακίσει την ομάδα της Τορίνο που έχει ήδη οκτώ επιβεβαιωμένα κρούσματα, όσον αφορά σε ποδοσφαιριστές της και μετά από τον αγώνα με την Σασουόλο που αναβλήθηκε την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Πιεμόντε δεν παρατάχτηκε σε δεύτερο διαδοχικό ματς.

Αιτία για να μην ταξιδέψει η εντολή που δέχτηκε από τις τοπικές υγειονομικές αρχές, να παραμείνει σε κατάσταση καραντίνας, με τους «ταύρους» να μένουν έτσι στο Πιεμόντε. Σε αντίθεση πάντως με το παιχνίδι με την Σασουόλο, όπου υπήρχε αναβολή και δεν παρουσιάστηκε κάποια ομάδα στο γήπεδο, αυτή τη φορά υπήρχε ένα απίστευτο μπέρδεμα.

Ο πρόεδρος της ιταλικής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας, Γκαμπριέλε Γκραβίνα δήλωσε πως «είναι αδύνατον να παιχτεί το ματς», αλλά την ίδια ώρα η Lega Serie A αρνήθηκε να συναινέσει στην αναβολή του, με τη Λάτσιο να εμφανίζεται κανονικά στο Ολίμπικο μαζί με τους διαιτητές.

Αυτό σημαίνει πως το παιχνίδι θα κατακυρωθεί υπέρ των πρωτευουσιάνων με σκορ 3-0 και θα το πάρουν στα «χαρτιά» με την Τορίνο από την πλευρά της να κάνει γνωστο μέσω του προέδρου της, Ουρμπάνο Καΐρο, πως θα κάνει έφεση για να γίνει σε άλλη ημερομηνία το ματς, επικαλούμενη λόγους δημοσίας υγείας.