“Φρένο” της Μίλαν στη Λάτσιο, στο κυνήγι για το Σκουντέτο

“Ροσονέρικο” τοίχος στη Ρώμη, η Μίλαν έφυγε με τριάρα από το Ολίμπικο κόντρα στη Λάτσιο, με τους Λατσιάλι να μένουν στο -7 από την Γιουβέντους

Με τριάρα (3-0) πέρασε η Μίλαν από την έδρα της Λάτσιο, κόβοντας της τα “φτερά”, στη μάχη των Λατσιάλι να φτάσουν την Γιουβέντους. Η Σασουόλο νίκησε με 4-2 στην έδρα της την Λέτσε, για την 30η αγωνιστική της Serie A.

Η Λάτσιο βρίσκεται στην 2η θέση με 68 βαθμούς, ενώ η Μίλαν έχει ανέβει έστω και προσωρινά στην 6η θέση με 48 βαθμούς. Στην 9η θέση με 40 βαθμούς Σασουόλο, ενώ στην 17η θέση βρίσκεται η Λέτσε με 25 βαθμούς.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ρυθμό, οι δύο ομάδες έψαχνα τα πατήματα τους. Ωστόσο, η Μίλαν ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων. Ο Τσαλχάνογλου άνοιξε τον δρόμο για τους ροσονέρι στο 23′ μετά από ασίστ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο δημιουργός χρηστικές σκόρερ δέκα περίπου λεπτά αργότερα στο 34′. Η Μίλαν κέρδισε πέναλτι, ο Ιμπραΐμοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε για το 2-0.

Η ομάδα του Μιλάνου έφτασε και σε τρίτο τέρμα στο 63ο λεπτό. Ο Μποναβεντούρα βρήκε τον Ρέμπιτς και εκείνος με πλασέ μέσα από την περιοχή, σκόραρε για το 3-0.

Σασουόλο – Λέτσε 4-2

Η Σασουόλο δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε την νίκη κόντρα στην Λέτσε. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 5ο μόλις λεπτό, με τον Καπούτο. Ο Λουτσιόνι ισοφάρισε στο 29′ για την Λέτσε, στέλνοντας ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μπεράρντι με πέναλτι στο 63′ έβαλε και πάλι μπροστά την Σασουόλο (2-1). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν νεα απάντηση με τον Μανκόσου μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα (67′), με πέναλτι.

Τελικά οι γηπεδούχοι καθάρισαν την νίκη σε ένα πεντάλεπτο, με τους Μπογκά και Μουλντούρ να σκοράρουν στο 78′ και 83′ αντίστοιχα, για το 4-2.