Νέα απώλεια βαθμών για τον ΠΑΟΚ

Άφησε βαθμούς στο Ηράκλειο ο ΠΑΟΚ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με τον ΟΦΗ.

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον ΟΦΗ στο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης», για την 6η αγωνιστική των πλέι-οφ της Super League.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς στον ΠΑΟΚ, στη μάχη που δίνει με την ΑΕΚ, για τη δεύτερη θέση και την έξοδο στο Champions League. Έτσι οι φιλοξενούμενοι είναι στο +1 από την 3η ΑΕΚ, η οποία έχει παιχνίδι λιγότερο, καθώς αύριο αντιμετωπίζει τον Άρη.

Ο Μπίσεσβαρ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους μόλις στο 5ο λεπτό, αλλά ο Νέιρα (18΄) και ο Φιγκεϊρέδο (43΄) έκαναν την ανατροπή για τους Κρητικούς, πριν ισοφαρίσει ο Μιχαηλίδης γιαα τον “Δικέφαλο του βορρά” στο 76′. Με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκαν ο Κουτρουμπής του ΟΦΗ στο 59΄ και ο Εσίτι του «Δικεφάλου» στο 81΄.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Biseswar. Ο Λημνιός βγήκε από δεξιά, έκανε το γύρισμα για τον Biseswar και αυτός με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Whalley.

Στο 13’ ο ΟΦΗ είχε μια καλή στιγμή με τον Κουτρουμπή να κάνει την κεφαλιά και τον Πασχαλάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα ο ΟΦΗ έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Vaz να σουτάρει εντός περιοχής και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στο 18’ η κρητική ομάδα ισοφάρισε σε 1-1 με τον Neira. Ο Κοροβέσης συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Αργεντινό, ο οποίος έγινε ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, νικώντας τον Πασχαλάκη.

Στο 43’ ο Figueiredo έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων για το 2-1, έπειτα από σέντρα του Braun.

Στο 59ο λεπτό ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Κουτρουμπής δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Στο 76’ ο Μιχαηλίδης, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στην πάνω αριστερή γωνία της εστίας του Whalley, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 81′ ο Esiti αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Mellado και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη. Ο Neira έδωσε στον Μάνο, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Πασχαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, διατηρώντας το 2-2, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ματς.

Κίτρινες: Κουτρουμπής, Νέιρα, Στάικος, Κ. Γιαννούλης, Γουάιλι – Ροντρίγκο, Εσίτι, Άκπομ

Κόκκινες: Κουτρουμπής (59΄, 2η κίτρινη) – Εσίτι (81΄, 2η κίτρινη)

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Κουτρουμπής, Νέιρα, Μαρινάκης (89΄ Νάστος), Κ. Γιαννούλης, Φιγκεϊρέδο (89΄ Μάνος), Βαζ (60΄ Ζοάο Βίκτορ), Στάικος (77΄ Σακόρ), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Μπράουν

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (46΄ Μιχαηλίδης), Ίνγκασον, Βαρέλα, Δ. Γιαννούλης, Μαουρίσιο, Ελ Καντουρί (46΄ Εσίτι), Λημνιός (63΄ Μάτος), Μπίσεσβαρ (63΄ Άκπομ), Στοχ (61΄ Τζόλης), Σφιντέρσκι