Serie A: Στο +5 με Κεσιέ η Μίλαν

Συνεχίζει το “τρένο” της Μίλαν που πέρασε και το εμπόδιο της Φιορεντίνα και συνεχίζει μόνη της στην κορυφή και στο +5.

Με πρωταγωνιστή τον Κεσιέ που σκόραρε και μοίρασε και μια ασίστ η Μίλαν νίκησε με 2-0 στο Σαν Σίρο τη Φιορεντίνα.

Οι «ροσονέρι» εξακολουθούν να βρίσκονται στην κορυφή της Serie A, με 23 βαθμούς και στο +5 από τις Ίντερ και Νάπολι. Οι Μιλανέζοι παραμένουν μαζί με τη Γιουβέντους οι μόνες αήττητες στις πρώτες 9 αγωνιστικές.

Από την άλλη πλευρά η Φιορεντίνα έχει μείνει στους 8 βαθμούς και παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, στην 16η θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μίλαν ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έβαλε νωρίς τις βάσεις. Στο 17ο λεπτό οι «ροσονέρι» άνοιξαν το σκορ. Ο Κεσιέ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και ο Ρομανιόλι με κοντινή κεφαλιά σκόραρε για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν και πάλι μέσα σε δέκα λεπτά. Ο δημιουργός έγινε σκόρερ και ο Κεσιέ στο 27′ με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0. Μάλιστα, ο Ιβοριανός είχε την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα με τρία γκολ στη Μίλαν, αλλά έχασε πέναλτι στο 40ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μπονέρα, που έκατσε και σήμερα στον πάγκο αντί του Πιόλι, έκανε διαχείριση του υπέρ της σκορ και πήρε ένα ακόμη «τρίποντο».

ΕΡΙΞΕ ΤΟΝ ΑΕΤΟ ΤΗΣ ΡΩΜΗΣ Η ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Μπορεί η Λάτσιο μεσοβδόμαδα να πήρε τη νίκη κόντρα στη Ζενίτ και να έκανε ένα ακόμη βήμα, στην μάχη για την πρόκριση στους «16» του Champions League, αλλά κόντρα στην Ουντινέζε τα βρήκε σκούρα. Η ομάδα του Κιόφι πάτησε τους πρωτευουσιάνους, νικώντας τους με 3-1.

Η Ουντινέζε έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ η Λάτσιο παρέμεινε στους 14. Στο Ολίμπικο ο Αρσλάν άνοιξε το σκορ στο 18′ για την Ουντινέζε. Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο γκολ, καθώς ο Πουσέτο σκόραρε στο 45+3′. Το 3-0 πέτυχε ο Φορεστιέρι στο 71′, ενώ ο Ιμόμπιλε από την άσπρη βούλα, μείωσε στο τελικό 3-1 για τη Λάτσιο.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 9ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 28 Νοεμβρίου

Σασουόλο – Ίντερ 0-3 (4′ Σάντσες, 14′ Κίρικες (αυτ.), 60′ Γκαγλιαρντίνι)

Μπενεβέντο – Γιουβέντους 1-1 (45+3′ Λετίτσια / 21′ Μοράτα)

Αταλάντα – Ελλάς Βερόνα 0-2 (62′ πεν. Βελόζο, 83′ Τζακάνι)

Κυριακή 29 Νοεμβρίου

Λάτσιο – Ουντινέζε 1-3 (74′ πεν. Ιμόμπιλε / 18′ Αρσλάν, 45’+3′ Πουσέτο, 71′ Φορεστιέρι)

Μπολόνια – Κροτόνε 1-0 (45’+2′ Σοριάνο)

Μίλαν – Φιορεντίνα 2-0 (17′ Ρομανιόλι, 28′ πεν. Κεσιέ)

Κάλιαρι – Σπέτσια (19:00)

Νάπολι – Ρόμα (21:45)