Με ήρωα τον Καβάνι η Γιουνάιτεντ κέρδισε τη Σαουθάμπτον

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο Σεντ Μέριτζ, στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και νίκησε με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Έντισον Καβάνι.

Για την 10η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Σαουθάμπτον, με σκορ 3-2.

Οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν ως ήρωα τη “χρυσή” αλλαγή του Σόλσκιερ, τον Έντισον Καβάνι που πέτυχε δύο γκολ, έδωσε μια ασίστ και ήταν καταλυτικός, ώστε να καταφέρει η ομάδα του να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Σκόρερ των γηπεδούχων οι Μπέντναρεκ στο 23′ και Γουόρντ-Πράουζ στο 33′, ενώ για τους γηπεδούχους ο Φερνάντες στο 60′ και Καβάνι στο 74′ και στο 90+2′.

Πρώτη φάση στον αγώνα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Γκρίνγουντ πήρε μια πάσα μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

Στο 17′ ο Φερνάντες σούταρε λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Σαουθάμπτον σκοραρε και έκανε το 1-0 στο 23′ με κεφαλιά του Μπέντναρεκ, έπειτα από εξαιρετικό χτύπημα κόρνερ του Γουόρντ-Πράουζ.

Στο 28′ ο Γουόλκερ-Πίτερς σούταρε από καλό σημείο, η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα, αλλά απομάκρυνε ο αμυντικός πάνω στην γραμμή.

Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο 33′ με έξοχη εκτέλεση φάουλ του Γουόρντ-Πράουζ . Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς φάσεις με την Σαουθάμπτον να θέλει να διαφυλάξει το προβάδισμά της και η πρώτη ευκαιρία έγινε στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόραρε και μείωσε σε 2-1 με τον Μπρούνο Φερνάντες που κοντρόλαρε τη χαμηλή σέντρα του Καβάνι και εκτέλεσε από κοντά για να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ομάδα του.

Στο 70′ έγινε μια σέντρα προς το σημείο του πέναλτι, ο Καβάνι έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Αυτή τη φορά οι ρόλοι αντιστράφηκαν, ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε σέντρα-σουτ από αρκετά μακρινή απόσταση, αλλά η “χρυσή” αλλαγή του Σόλσκιερ, ο Έντισον Καβάνι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2 στο 74ο λεπτό.

Ανατροπή η Γιουνάιτεντ στο 90+2′ με κεφαλιά του Καβάνι, έπειτα από ωραία σέντρα του Ράσφορντ, 2-3 και λήξη του αγώνα.

Κίτρινες: 16′ Γουόρντ-Πράουζ,

Σαουθάμπτον (Χάσενχουλτ): ΜακΚάρθι, Γουόλκερ-Πίτερς (90+4′ Ν’Λουντουλού), Μπέντναρεκ, Βέστεργκαρντ, Μπερτράντ, Άρμστρονγκ (90′ Ντιαλό), Γουόρντ-Πράουζ, Ρομέου, Τζενέπο (72′ Λονγκ), Γουόλκοτ,  Άνταμς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα (48′ Χέντερσον), Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιαρ, Τέλλες (84′ Γουίλιαμς), Βαν Ντε Μπεκ, Μάτιτς, Φρεντ, Φερνάντες,  Ράσφορντ, Γκρίνγουντ (47′ Καβάνι).