Serie A: Με λυτρωτή τον Ερναντέζ στο 90+3′ νίκησε η Μίλαν

Μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις για τη Μίλαν, στο φινάλε ο πόντος για τη Νάπολι, τριάρες για Ρόμα και Σασουόλο.

Η Μίλαν ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστική κόντρα στη Λάτσιο, με γκολ του Ερναντέζ στο φινάλε. Οι «ροσονέρι» νίκησαν με 3-2 την ομάδα του Ιντζάγκι και παραμένουν στο +1 από την Ίντερ.

Σε ένα γεμάτο πρώτο ημίχρονο η Μίλαν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από νωρίς με δύο γκολ. Αρχικά ο Ρέμπιτς με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Τσαλχάνογλου έκανε το 1-0, στο 10′. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και στο 2-0 στο 17ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσαλχάνογλου.

Παρόλα αυτά οι Λατσιάλι κατάφεραν να μειώσουν στο 28′. Ο Ντοναρούμα απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε, αλλά ο Λουίς Αλμπέρτο με κεφαλιά στην συνέχεια της φάσης, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Σκόρερ ο Τσίρο Ιμόμπιλε με πλασέ στο 59ο λεπτό.

Οι ροσονέρι κατάφερνα να πετύχουν το 3-2 στο φινάλε της αναμέτρησης. Νέα εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου με τον Ερναντέζ να νικά με κεφαλιά τον πρώην συμπαίκτες του, Πέπε Ρέινα και να χαρίζει ακόμη ένα τρίποντο στην Μίλαν.

Στα άλλα πιο σημαντικά παιχνίδια των 21:45, η Νάπολι πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 93′ με γκολ του Ινσίνιε. Οι Ναπολιτάνοι ήρθαν ισόπαλοι με 1-1 στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» απέναντι στην Τορίνο.

Τη νίκη πήρε η Ρόμα με 3-2 στο «Ολίμπικο» απέναντι στην Κάλιαρι, ανεβαίνοντας 3η στην βαθμολογία, ενώ μεγάλο διπλό πήρε και η Σασουόλο με 3-2 κόντρα στη Σαμπντόρια, μπαίνοντας στην 4αδα.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Τρίτη 22 Δεκεμβρίου

Κροτόνε – Πάρμα 2-1 (24′, 44′ Μεσσίας, 57′ Κούτσκα)

Γιουβέντους – Φιορεντίνα 0-3 (3′ Βλάχοβιτς, 76′ αυτ. Αλέξ Σάντρο, 81′ Κάσερες)

Τετάρτη 23 Δεκεμβρίου

Βερόνα – Ίντερ 1-2 (63′ Ίλιτς / 52′ Μαρτίνες, 69′ Σκρίνιαρ)

Μίλαν – Λάτσιο 3-2 (10′ Ρέμπιτς, 17′ πεν. Τσαλχάνογλου, 90+2′ Ερναντέζ / 28′ Λουίς Αλμπέρτο, 59′ Ιμόμπιλε)

Μπολόνια – Αταλάντα 2-2 (73′ Τομιγιάσου, 82′ Πας / 22′ πεν, 23′ Μουριέλ)

Νάπολι – Τορίνο 1-1 (90+2′ Ινσίνιε / 56′ Ίτσο)

Ουντινέζε – Μπενεβέντο 0-2 (9′ Καπράρι, 77′ Λετίτσια)

Ρόμα – Κάλιαρι 3-2 (11′ Βερτού, 71′ Τζέκο, 77′ Μαντσίνι / 59′, 90+1′ Ζοάο Πέδρο)

Σαμπντόρια – Σασουόλο 2-3 (55′ Κουαλιαρέλα, 84′ Κεϊτά / 2′ Τραορέ, 56′ Καπούτο, 58′ Μπεράρντι)

Σπέτσια – Τζένοα 1-2 (10′ Νζολά / 16′ Ντέστρο, 73′ πεν. Κρίσιτο)