Serie A: Νίκη η Λάτσιο, μοιρασιά για Τζένοα και Βερόνα

Νίκησε τη Σαμπντόρια και πλέον στρέφεται στη Μπάγερν Μονάχου η Λάτσιο, βαθμό στο φινάλε η Τζένοα, ισοπαλία και στο Σασουόλο- Μπολόνια.

Με την προσοχή της στο μεσοβδόμαδο ματς με τη Μπάγερν Μονάχου για το Champions League, η Λάτσιο νίκησε με 1-0 την Σαμπντόρια στην ιταλική πρωτεύουσα. Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Τζένοα και Βερόνα, μετά το 2-2 στην Γένοβα, ενώ ισόπαλες 1-1 ήρθαν και οι Σασουόλο και Μπολόνια, για την 23η αγωνιστική της Serie A.

ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΒΛΕΜΜΑ ΣΤΗ ΜΠΑΓΕΡΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ «ΑΕΤΟΥΣ» ΤΟΥ ΙΝΤΖΑΓΚΙ

Στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα του Σαββάτου, η Λάτσιο νίκησε με 1-0 την Σαμπντόρια στο «Ολίμπικο», με τέρμα του Αλμπέρτο στο 24ο λεπτό.

Η ομάδα του Ιντζάγκι κοιτάζει τον μεσοβδόμαδο πρώτο αγώνα κόντρα στην Μπάγερν, την Τρίτη για την φάση των «16» του Champions League.

Οι «Λατσιάλι» ανέβηκαν, έστω και προσωρινά, στην 4η θέση με 43 πόντους, πιάνοντας την συμπολίτισσα Ρόμα που αγωνίζεται την Κυριακή στην έδρα της Μπενεβέντο. Η Σαμπντόρια από την άλλη βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας, έχοντας 30 βαθμούς.

Λάτσιο: Ρέινα, Πάτρικ, Ατσέρμπι, Μουσάτσιο, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λέιβα (63′ Εσκαλάντε), Αλμπέρτο (63′ Μουρίκι), Λούλιτς (56′ Φάρες), Κορέα (56′ Άκπα-Άκπρο), Ιμόμπιλε (86′ Καϊσέδο)

Σαμπντόρια: Αουντέρο, Φεράρι, Γιοτσίντα (46′ Μπερεζίνσκι), Κόλεϊ, Καντρέβα (81′ Τορεγκρόσα), Σίλβα, Έκνταλ, Αουτζέλο, Ραμίρες (46′ Γιάνκτο), Μπαλντέ (67′ Ντάμσγκααρντ), Κουαλιαρέλα

ΒΑΘΜΟ ΣΤΟ 90+4′ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΖΕΝΟΑ

Η Βερόνα κρατούσε την νίκη στα χέρια της στο «Λουίτζι Φεράρις», ωστόσο η Τζένοα με γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, γλύτωσε την ήττα και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με 2-2.

Η Ελλάς έφτασε τους 34 βαθμούς στην 9η θέση. Η Τζένοα διατήρησε το σερί 7 αγώνων χωρίς ήττα, βρισκόμενη στην 11ηθεση με 26 πόντους.

Στον αγώνα ο 19χρονος Σέρβος μέσος Ιβάν Ίλιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, στο 17′. Η Τζένοα ισοφάρισε στο 48′ με τον Σομουρόντοφ, αλλά οι «Μαστίφες» πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Φαραόνι στο 61′. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο φινάλε της αναμέτρησης ο Μπαντέλι, με τέρμα στο 94′.

ΒΑΘΜΟ ΜΕ 10 ΠΑΙΚΤΕΣ Η ΜΠΟΛΟΝΙΑ

Η Μπολόνια ήρθε 1-1 στην έδρα της Σασουόλο. Οι «ροσομπλού» κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αγωνιζόμενοι με 10 παίκτες για κάτι παραπάνω από μία ώρα αγώνα.

Η Σασουόλο έφτασε τους 35 πόντους και βρίσκεται 8η, ενώ η Μπολόνια έφτασε τους 25 ισοβαθμίας με την Φιορεντίνα, στην 12η θέση της βαθμολογίας.

Στο ματς η Μπολόνια ήταν αυτή που βρήκε πρώτη τέρμα, με κοντινό πλασέ του Σοριάνο στο 17′. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λίγο αργότερα στο 30′, μετά από αποβολή με απευθείας κόκκινη στον Άαρον Χίκε. Οι «νεροβέρντι» κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να βρουν την ισοφάριση με τον συνήθη ύποπτο Καπούτο, στο 52ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ως το τέλος για ένα δεύτερο τέρμα, ωστόσο χωρίς αποτέλεσμα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα – Σπέτσια 3-0 (48′ Βλάοβιτς, 64′ Καστροβίλι, 82′ Έισερικ)

Κάλιαρι – Τορίνο 0-1 (76′ Μπρέμερ)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Λάτσιο – Σαμπντόρια 1-0 (24′ Λουίς Αλμπέρτο)

Τζένοα – Ελλάς Βερόνα 2-2 (48′ Σομουρόντοφ, 90+4′ Μπαντέλι / 17′ Ίλιτς, 61′ Φαραόνι)

Σασουόλο – Μπολόνια 1-1 (52′ Καπούτο / 17′ Σοριάνο)