Serie A: Νικήτρια στην «αιώνια πόλη» η Νάπολι που κοιτάζει την τετράδα

Έφυγε με τη νίκη από το «ντέρμπι του ήλιου» η Νάπολι και βρίσκεται μια ανάσα από την 4αδα και το Champions League.

Στο μεγάλο παιχνίδι της αγωνιστικής η Νάπολι νίκησε με 0-2 στο Ολίμπικο τη Ρόμα και κέρδισε πολύτιμο έδαφος στην μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη. Η Νάπολι, η οποία έχει και παιχνίδι λιγότερο έφτασε τους 53 πόντους, τρεις επάνω από την Ρόμα και δύο βαθμούς πίσω από την τετράδα.

Χωρίς πολλές φάσεις το ημίχρονο. Η Νάπολι πατούσε καλύτερα και ο Μέρτενς με δύο γκολ έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Βέλγος με απευθείας φάουλ έκανε το 0-1 στο 27′, ενώ με κεφαλιά έγραψε το 0-2 στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα προσπάθησε να βρει ένα τέρμα, που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, αλλά μάταια. Η Νάπολι κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και το διατήρησε έως το φινάλε της αναμέτρησης.

ΙΔΡΩΣΕ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ Η ΜΙΛΑΝ

milan record zlatan ibrahimovic

Η Μίλαν του Στέφανο Πιόλι καρδιοχτύπησε, αλλά έφυγε με την νίκη με σκορ 2-3 από το Αρτέμιο Φράνκι, απέναντι στην Φιορεντίνα.

Οι “Ροσονέρι” είχαν απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς μετά και την ήττα από την Νάπολι, με την έξοδο στο Champions League να πλησιάζει όλο και πιο πολύ. Οι Μιλανέζοι είναι στην 2η θέση και έφτασε τους 59 βαθμούς, αυξάνοντας τη διαφορά τους απ’ την 3η θέση στους 4 (μετά την ήττα της Γιουβέντους, η οποία έχει και ένα ματς λιγότερο). Επίσης μείωσαν στους 6 την απόσταση απ’ την κορυφή, με την συμπολίτισσα Ίντερ να έχει επίσης ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Φιορεντίνα από την άλλη, έμεινε στους 29 βαθμούς και την 14η θέση.

Ο Ιμπραϊμοβιτς είχε και ένα ξεχωριστό ρεκόρ, καθώς έγινε ο γηραιότερος παίκτης με 15 γκολ σε μια σεζόν της Serie A, σε ηλικία 39 ετών εκαι 169 ημερών.

Στο 9’ ο Κίερ βρήκε στον Ζλάταν και εκείνος τελείωσε τη φάση με το αριστερό για το 0-1. Οι γηπεδούχοι όμως με καταπληκτικό φάουλ του Πούλγκαρ στο 17’ ισοφάρισε σε 1-1. Οι Βιόλα είχαν δοκάρι στο 29’ με τον Πετσέλα, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 35’ για να φύγει έτσι το πρώτο ημίχρονο με το 1-1.

Στην επανάληψη, στο 51’ ο Βλάχοβιτς βρήκε τον Ριμπερί και ο Γάλλος έκανε το 2-1, όμως στο 57’ ο Κίερ με την πλάτη ύστερα από κόρνερ, έδωσε δεύτερη ασίστ και ο Μπραΐμ Ντίαθ από κοντά έφερε το ματς ξανά στα ίσα. Στο 64’ ο Ιμπραΐμοβιτς είχε δεύτερο δοκάρι με απίθανο μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ, για να δώσει τελικά τη νίκη ο Τσαλχάνογλου στο 72’ με συρτό σουτ έπειτα από πάσα του Κεσί.