Σερβία: Κυπελλούχος ο Ερυθρός Αστέρας

Κυπελλούχος Σερβίας ο Ερυθρός Αστέρας.

Κυπελλούχος Σερβίας για το 2022 αναδείχθηκε ο Ερυθρός Αστέρας, νικώντας με 2-1 την Παρτίζαν στο «Ράικο Μίτιτς» στο Βελιγράδι.

Για τον Ερυθρό Αστέρα αυτό είναι το 5ο Κύπελλό του, από το 2007 και μετά, όταν από τη χώρα διαχωρίστηκε το Μαυροβούνιο. Εάν υπολογίσουμε την περίοδο Σερβίας-Μαυροβουνίου (1993-2006), ο Αστέρας έχει συνολικά 14 Κύπελλα, ενώ μαζί με εκείνα της Γιουγκοσλαβίας (1947-1992) φτάνει τα 26.

Και τα δύο γκολ των «ερυθρόλευκων» πέτυχε ο Αλεκσάνταρ Κάταϊ, πρώην παίκτης του Ολυμπιακού.

Άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, ο Ουρόσεβιτς ισοφάρισε για τους «ασπρόμαυρους» στο 62’, ενώ στο 73’ ο Κάταϊ πέτυχε το 2-1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Μπόριαν, Ντράγκοβιτς, Εράκοβιτς, Γκάιτς, Ίβανιτς, Κάνγκα, Κάταϊ (77’ Κρίστιτσιτς), Ομοϊουνάφο (60’ Πάνκοφ Μ.), Πάνκοφ Ρ. (68’ Μπεν), Ρόντιτς, Σρνιτς

Παρτίζαν (Αλεκσάνταρ Στανόγεβιτς): Στεφάνοβιτς, Γκόμες, Γέφτοβιτς (25’ Χολέντερ), Γιόγιτς Μ (78’ Γιόγιτς Ν.), Μάρκοβιτς (60’ Νάτχο), Μένιγκ, Μίλετιτς, Μιλίκοβιτς ( Λούτοβατς), Ουρόσεβιτς, Βούγιασιτς, Ζντιέλαρ