Ανατροπή με άρωμα Τσάμπιονς Λιγκ για Σεβίλλη

Η Σεβίλλη απέδρασε με το διπλό από την έδρα της Μπιλμπάο μετά από 10 χρόνια και ξέφυγε με +6 στην τέταρτη θέση.

Η ομάδα του Γιούλεν Λοπετέγκι επικράτησε των Βάσκων με 1-2, ενώ νωρίτερα η Μαγιόρκα πήρε πολύ σημαντική νίκη επί της Λεβάντε και οι Ειμπάρ και Λεγκανές αναδείχθηκαν ισόπαλες, για την 35η αγωνιστική της La Liga.

Μπιλμπάο – Σεβίλλη 1-2

Η Σεβίλλη επικράτησε της Μπιλμπάο με 1-2 στο Σαν Μαμές.

Οι Ανδαλουσιανοί έφυγαν με το διπλό από το την έδρα των Βάσκων μετά από 10 χρόνια, κάνοντας ολική ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ με τον Κάπα στο 28′, όμως στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και χάρις τα γκολ των Μπανέγκα (69′) και Μουνίρ (74′) πήραν το τρίποντο.

Με αυτή τη νίκη η Σεβίλλη παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 63 βαθμούς, ενώ η Μπιλμπάο έμεινε στην 9η θέση με 48 βαθμούς.

Μαγιόρκα – Λεβάντε 2-0

Η Μαγιόρκα πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί της Λεβάντε με 2-0 στο Πάρμα ντε Μαγιόρκα.

Η ομάδα από τις Βαλεαρίδες Νήσους έκανε το 1-0 λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 40′, όταν ο Ερνάντεζ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ήταν αδιάφοροι βαθμολογικά, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν τα κατάφεραν.

Στο 84′ οι γηπεδούχοι “κλείδωσαν” τη νίκη κάνοντας το 2-0 με τον Κούμπο και πλέον βρίσκονται στην 18η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, ενώ η Λεβάντε είναι στην 12η θέση με 43 βαθμούς.

Ειμπάρ – Λεγκανές 0-0

Οι Εϊμπάρ και Λεγανές αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο Μουνισιπάλ ντε Ιπουρούα.

Αμφότερες οι ομάδες ήταν μέτριες προς κακές, με αποτέλεσμα ο εν λόγω αγώνας, ο οποίος θα ξεχαστεί γρήγορα, να μην έχει σκορ.

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Ειμπάρ στην 15η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς, ενώ η Λεγκανές είναι στην 19η θέση με 29 βαθμούς.