Σεβίλλη- Ντόρμουντ: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η τεράστια νίκη της Ντόρτμουντ

Με υπογραφή Χάαλαντ που ήταν για άλλη μια φορά ο MVP των ”κιτρινόμαυρων”, η Ντόρτμουντ πήρε ένα τεράστιο διπλό στη Σεβίλλη

Η Ντόρτμουντ επικράτησε της Σεβίλλης με 2-3, στον πρώτο αγώνα της σειράς για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η αναμέτρηση στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν αποδείχθηκε ”ματσάρα”, αφού τόσο η Σεβίλλη όσο και η Ντόρτμουντ μπήκαν πολύ δυνατά, από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα.

Μόλις στο 7′ λεπτό ο Σούσο που βρέθηκε λίγο έξω από την περιοχή, έκανε ένα σουτ το οποίο κόντραρε πάνω στον αμυνόμενο και κατέληξε στα δίχτυα του Χιτς, κάνοντας το 1-0.

Στο 19′ λεπτό ο Χάαλαντ πάσαρε στον Νταχούντ, ο οποίος δοκίμασε τα πόδια του από σχετικά μακρινή απόσταση και πέτυχε ένα φανταστικό γκολ με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί παραθυράκι της εστίας.

Οι ”κιτρινόμαυροι” πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να φέρουν το ματς τούμπα στο 27′ λεπτό. Συγκεκριμένα ο Σάντσο, πάσαρε ωραία στον Χάαλαντ και ο Νορβηγός σταρ εκτέλεσε άψογα τον Μπόνο μέσα από την μεγάλη περιοχή, πετυχαίνοντας το 1-2.

Δύο λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση ο Ρόις βρήκε τον Χάαλαντ μέσα στην περιοχή, και ο Νορβηγός φορ από κοντινή απόσταση πέτυχα το 1-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη είχε παραπάνω κατοχή και έψαξε χώρους, ώστε να μειώσει το εις βάρος της σκορ.

Μια από τις καλύτερες στιγμές των γηπεδούχων ήταν αυτή του 74′ λεπτού, όταν ο Όσκαρ δοκίμασε να σκοράρει από στημένη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, όμως το καταπληκτικό του σουτ κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπόνο.

Οι Σεβιγιάνοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-3 πέντε λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου. Ο Όσκαρ με ωραία πάσα βρήκε τον Ντε Γιονγκ μέσα στην περιοχή, και ο Ολλανδός πλάσαρε υποδειγματικά τον Χιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-3.

Κίτρινες: Χούμελς, Όσκαρ, Χόλαντ

Σκόρερ: 7′ Σούσο, 19′ Νταχούντ, 27′,43′ Χάαλαντ, 84′ Ντε Γιονγκ

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Νάβας, Κουντέ, Κάρλος, Εσκουντέρο, Τζόρνταν (72′ Όσκαρ), Φερνάντο, Ράκιτιτς (46′ Γκούντελι), Σούσο (60′ Ντε Γιονγκ), Εν-Νεσίρι (60′ Ελ Χαντάντι), Γκόμες (60′ Τόρες)

Ντόρτμουντ (Τέρζιτς): Χιτς, Μορέι, Ακαντζί, Χούμελς, Γκερέιρο (77′ Πάσλακ), Μπέλινγχαμ, Τσαν, Νταχούντ (89′ Μουνιέρ), Ρόις (80′ Μπραντ), Σάντσο, Χάαλαντ