Πόρτο- Γιουβέντους: Πήραν το πάνω χέρι οι «Δράκοι»

Μεγάλη νίκη για την Πόρτο, παραμένει ζωντανή η Γιούβε

Μια σπουδαία νίκη πήρε η Πόρτο στο «Ντραγκάο» κόντρα στην Γιουβέντους με 2-1, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για την φάση των «16» του Champions League. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί στο Τορίνο, στις 9 Μαρτίου.

Οι «δράκοι» του Κονσεϊσάο χτύπησαν τους Ιταλούς με 2 γκολ από τα αποδυτήρια, σκοράροντας στο 1ο και 46ο λεπτό της αναμέτρησης, με τους Τεραμί και Μαρεγκά αντίστοιχα. Η Κυρία του ιταλικού ποδοσφαίρου ήταν σε κακό βράδυ και έδειχνε ανίκανη να βρει αντίδραση. Ωστόσο πέτυχε ένα γκολ με τον Κιέζα, μένοντας ζωντανή ενόψει της ρεβάνς.

Το ματς:

Η Πόρτο εκμεταλλεύτηκε το μουδιασμένο ξεκίνημα της Γιουβέντους παίρνοντας προβάδισμα με το καλησπέρα της αναμέτρησης. Από την πλευρά της η Γιουβέντους δεν απείλησε με αξιώσεις την εστία των πορτογάλων, ώστε να βρει την ισοφάριση στο πρώτο μέρος.

Η Πόρτο στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ, μετά από τραγικό λάθος των Μπεντανκούρ και Σέζνι. Ο Πολωνός κίπερ έδωσε στον Μπεντανκούρ, αυτός του ξαναγύρισε άσχημα τη μπάλα και τη στιγμή που πήγε να απομακρύνει πορτιέρε της Γιουβέντους, ο Ταρεμί έβαλε την κόντρα και σκόραρε, για το 1-0.

Η καλύτερη στιγμή για την Μεγάλη Κυρία, ήταν στο 41ο λεπτό, ένα γυριστό από τον Ραμπιό, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Μαρτσεσίν.

Όπως και στο πρώτο μέρος, η Πόρτο σκόραρε με την έναρξη του ημιχρόνου. Η ομάδα του Πίρλο προσπάθησε να βρει τα πατήματα της, να απειλήσει και να βρει ένα γκολ που θα την έβαζε και πάλι στο παιχνίδι, κάτι που εν τέλει πέτυχε.

Στην πρώτη επίθεση, μετά την σέντρα οι «δράκοι» έκαναν το 2-0. Όμορφη ατομική ενέργεια του Μαναφά, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και έδωσε στον Μαρεγκά. Ο φορ των γηπεδούχων κοντρόλαρε και με ωραίο πλασέ σκόραρε, στο 46′.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά και σε 3ο γκολ στο 52′, αλλά ο Σέζνι με δύσκολη επέμβαση, κράτησε ανέπαφη την εστία του μετά από σουτ του Μαρεγκά μέσα από την περιοχή.

Οι «μπιανκονέρι» είχαν μια καλή στιγμή στο 65′, με μακρινό σουτ του Μπεντανκούρ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της πορτογαλικής εστίας. Ενώ στο 69′ ο Ντανίλο επιχείρησε και αυτός ένα μακρινό σουτ, χωρίς επίσης να βρει στόχο.

Η Γιουβέντους κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 82′. Ο Ραμπιό Πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Κιέζα με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι ποδοσφαιριστές του Πίρλο δεν κατάφεραν στην συνέχεια να φτάσουν στην ισοφάριση, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πόρτο (Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Μαρτσέσιν, Μαναφά, Πέπε, Εμπεμπά, Ζαϊντού, Κορόνα (90’+1′ Λουμ), Οτάβιο (57′ Λουίς Ντίας), Ολιβέιρα (90’+1′ Φρ. Κονσεϊσάο), Ουρίμπε, Μαρεγκά, Ταρεμί (66′ Γκρούγιτς).

Γιουβέντους (Αντρέα Πίρλο): Στσέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Κιελίνι (34′ λ. τρ. Ντεμιράλ), Σάντρο, Κιέζα, Μπεντανκούρ, Ραμπιό, ΜακΚένι (63′ Μοράτα, Κουλουσέβσκι (77′ Ράμσεϊ), Ρονάλντο.