“Σφαλιάρα” της Βαλένθια στη Μπαρτσελόνα

Η Βαλένθια νίκησε με 2-0 στο “Μεστάγια” τη Μπαρτσελόνα, για την 21η αγωνιστική της La Liga. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ για τις “νυχτερίδες”, που είχαν δοκάρι και χαμένο πέναλτι. Ισόπαλες αναδείχθηκαν Εσπανιόλ και Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-1.

Η Μπαρτσελόνα παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 43 βαθμούς, όσους έχει και η Ρεάλ Μαδρίτης. Στην 5η θέση ανέβηκε η Βαλένθια με 34 βαθμούς, τρεις παραπάνω από την Αθλέτικ Μπιλμπάο που βρίσκεται στην 7η θέση. Η Εσπανιόλ βρίσκεται στην 19η θέση της βαθμολογίας, έχοντας μαζέψει 15 βαθμούς.

Βαλένθια – Μπαρτσελόνα 2-0

Οι “νυχτερίδες” κέρδισαν πέναλτι, μετά από παράβαση του Πικέ στο 10ο λεπτό. Ο Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Τερ Στέγκεν να πέφτει σωστά και να διώχνει την μπάλα.

Ο Γερμανός τερματοφύλακας στάθηκε τυχερός στο 29ο λεπτό, όταν το σουτ του Μάξι Γκόμεζ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, όταν τον χρειάστηκαν οι “Μπλαουγκράνα” ήταν εκεί. Στο 31′ ο Φρανσίς Κοκλέν βρέθηκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Τερ Στέγκεν να μπλοκάρει την μπάλα. Ο Μέσι στο 36′ προσπάθησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Ντόμενεκ έπεσε και μπλόκαρε εντυπωσιακά την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαλένθια μπήκε καλύτερα από την Μπαρτσελόνα και κατάφερε να προηγηθεί. Στο 49′ ο Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Ζόρντι Άλμπα και κατέληξε στα δίχτυα, για το 1-0 της Βαλένθια. Μάλιστα, οι “νυχτερίδες” διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 77′, ξανά με τον Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ. Ο Ισπανός πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και πλασέ έστειλε στα δίχτυα, για 7η φορά στην φετινή σεζόν.

Η Μπαρτσελόνα δεν κατάφερε να αντιδράσει, με τη Βαλένθια να παίρνει μια πολύτιμη νίκη.

Βαλένθια (Άλμπερτ Σελάντες): Ντόμενεκ, Χοσέ Γκαγιά, Γκάμπριελ, Γκαράι, Βας, Τόρες, Φρανσίς Κοκλέν, Κοντόγκμπια, Σολέρ (89′ Σομπρίνο), Μαξιμιλιάνο Γκόμεζ (79′ Ζάουμε Κόστα), Γκαμέιρο (59′ Ροντρίγκο).

Μπαρτσελόνα (Σετιέν): Τερ Στέγκεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Σέρχιο Μπουσκιέτς, Ζόρντι Άλμπα, Ανσού Φάτι (85′ Κογιάντο), Ντε Γιονγκ (85′ Ράκιτιτς), Άρτουρ (56′ Αρτούρο Βιντάλ), Γκριεζμάν, Λιονέλ Μέσι.

Εσπανιόλ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1

Η Αθλέτικ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Βιγιαλίμπρε. Μετά από ωραία συνεργασία των παικτών του Γκαριτάνο, ο Μουνιαΐν πάσαρε στο ύψος του πέναλτι για τον Βιγιαλίμπρε, που πλάσαρε και σκόραρε για το 1-0. Η Εσπανιόλ είχε μια καλή στιγμή στο 42′, αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο, μετά την εκτέλεση φάουλ από τον Ραούλ Ντε Τόμας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αθλέτικ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 63′ με τον Βιγιαλίμπρε. Ο Ισπανός ξεμαρκαρίστηκε ωραία από τους αμυντικούς στην περιοχή, έκανε και ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι. Ότι δεν κατάφερε η η Αθλέτικ Μπιλμπάο το έκανε η Εσπανιόλ, στην επόμενο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 με τον Ραούλ Ντε Τόμας.

Ο Γου Λι λίγο έλειψε να γίνει η “χρυσή αλλαγή” για την Εσπανιόλ στο 85′. Ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω, από το αριστερό δοκάρι, μετά από κεφαλιά.

Εσπανιόλ (Αμπελάρντο): Λόπεζ, Σάντσεζ (61′ Μάρλομ), Μπερνάρντο, Καμπρέρα, Βίλα, Μελέντο (57′ Εμπάρμπα), Ρόκα, Νταβίντ Λόπεζ, Ντάρντερ, Καγιέρι (83′ Γου Λι), Ραούλ Ντε Τόμας.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Γκαριτάνο): Χερένικ, Κάπα, Αλβάρεζ, Νούνεζ, Μαρτίνεζ, Μπερτσίτσε, Βέσγκα, Γκαρσία, Μουνιαΐν (82′ Μπενάτ), Γουίλιαμς (69′ Ραούλ Γκαρσία), Βιγιαλίμπρε (84′ Κόντρα).