Σφράγισε την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος, μετά την ισοπαλία με τη Λαμία

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε 1-1 με τη Λαμία στο “Αθανάσιος Διάκος” και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας.

Το 5-2 του πρώτου αγώνα στην Τούμπα ήταν αρκετό για τον «δικέφαλο του Βορρά», που προκρίθηκε με συνολικό σκορ 6-3.

Τα γκολ έβαλαν ο Νινούα για τον ΠΑΟΚ, για να ισοφαρίσει ο Τζέιμς για τη Λαμία. Χαμένο πέναλτι είχε ο Σβαμπ, ενώ δοκάρι είχε και ο Μιχαϊλίδης.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Μια προσπάθεια του Σφιντέρφσκι στο 9ο λεπτό κατάφερε να αποκρούσει ο Θεοδωρόπουλος σε κόρνερ.

Στο 14ο λεπτό ο Νινούα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με ένα σουτ έξω από την περιοχή.

Διπλή ευκαιρία έχασε η Λαμία στο 16ο λεπτό, πρώτα με το σουτ του Πίτι και μετά του Βασιλακάκη.

Αρκετές φάσεις έγιναν στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου χωρίς όμως καμία ουσία.

Στο 43ο λεπτό ο Σφιντέρφσκι κέρδισε ένα πέναλτ, για σπρώξιμο του Τζέιμς αλλά ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Σβαμπ και μετά ο Μουργκ σούταρε έξω.

Έτσι Λαμία και ΠΑΟΚ πέρασαν στα αποδυτήρια με σκορ 0-1.

Στο 46ο λεπτό ο ΠΑΟΚ είχε ένα δοκάρι από την κεφαλιά του Μιχαϊλίδη, μετά το κόρνερ του Νινούα, η οποία πέρασε έξω. Στο 52ο λεπτό ο Τζέιμς ισοφάρισε για την ομάδα της Λαμίας κάνοντας το 1-1 με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Στο 66ο λεπτό ο Λύρατζης έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ και ο Θεοδωρόπουλος έσωσε εξαιρετικά.  Και οι δυο ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Κίτρινες: Μουργκ

ΠΑΣ Λαμία: Θεοδωρόπουλος, Μαντζρεκάρ, Βύντρα, Προβυδάκης (68’ Χατζηστραβός), Σαραμαντάς, Μπιάρνασον, Γκούγκα, Γκαζαριάν (46’ Κωστίκας), Πίτι, Ρόμανιτς (49’ Σταμούλης), Βασιλακάκης (83’ Νικολόπουλος)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαϊλίδης (70’ Κρέσπο), Λύρατζης, Μπάμπα, Νινούα (68’ Τσιγγάρας), Σβαμπ (64’ Ελ Καντουρί), Καγκάβα, Μουργκ (80’ Κούτσιας), Τζόλης (65’ Λάμπρου), Σφιντέρφσκι