Σήκωσε κεφάλι… η Τσέλσι

“Καθάρισε” νωρίς τη Νιούκαστλ η Τσέλσι και επέστρεψε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, νίκη με φόντο το Champions League πέτυχε και η Γουέστ Χαμ

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Τσέλσι, η οποία υποδέχτηκε στο Στάνφορντ Μπριτζ τη Νιούκαστλ και επικράτησε με 2-0, στην 24η αγωνιστικής της Premier League. Με αυτή τη νίκη οι Λονδρέζοι επέστρεψαν στην τετράδα και συγκεκριμένα στην τέταρτη θέση με 42 βαθμούς στο -4 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Λέστερ.

Από την άλλη η Νιούκαστλ είναι 17η με 25 βαθμούς και θέλει να απομακρυνθεί και άλλο από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι “μπλε” είχαν τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή, με αποτέλεσμα να ανοίξουν νωρίς στην αναμέτρηση το σκορ. Ο Βέρνερ πάτησε περιοχή στο 31’, έκανε το γύρισμα, ο Ντάρλοου  για αρχή έδιωξε, όμως ο Ζιρού σε δεύτερο χρόνο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οκτώ λεπτά ήταν αρκετά για την Τσέλσι να διαπλάσει το σκορ (39’). Ο Μάουντ εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Λασέλ, στρώθηκε στον Βέρνερ, ο οποίος από δημιουργός έγινε σκόρερ για το 2-0.

Γουέστ Χαμ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-0

Με κίνητρο το Champions League, νωρίτερα η Γουέστ Χαμ «πάτησε» τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-0 εντός έδρας και ανέβηκε στην 4η θέση.  Τα «σφυριά» πανηγύρισαν την 6η νίκη τους στις 8 τελευταίες αγωνιστικές.  Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας της Premier League.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 41’ με πέναλτι του Ράις και από κει ξεκίνησαν όλα. Στο 58’, η αρμάδα του Μόγες έφτασε στο 2-0, με τον Ντιόπ να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Ραμσντέιλ. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 96’ ο Φρέντερικς, ο οποίος «άδειασε» τους αμυντικούς της Σέφιλντ και εκτέλεσε τον Ραμσντέιλ μέσα από την περιοχή.