“Περίπατο” έκανε η Αθλέτικ Μπιλμπάο κόντρα στην Κάντιθ

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο συνέτριψε την Κάντιθ, κάνοντας ένα πραγματικό “πάρτι” στην εστία των γηπεδούχων που δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Για την 23η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Αθλέτικ Μπιλμπάο διέλυσε την Κάντιθ με 0-4 και είναι στη 10η θέση με 28 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 15η έχοντας μαζέψει 24 βαθμούς.

Σκόρερ για την ομάδα των Βάσκων ήταν ο Μπερενγκέρ στο 4′ και 29′, ο Λόπεζ στο 15′ και ο Γουίλιαμς στο 52′.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού, έγινε μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, όταν ο Μπερενγκέρ έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή και σούταρε στο στόχο για το 0-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Λίγο αργότερα στο 15′ ο Ουνάι Λόπεζ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ σκόραρε για το 0-2 των φιλοξενούμενων.

Στο 29ο λεπτό ο Μπερενγκέρ τροφοδοτήθηκε μέσα στη περιοχή και με μια λόμπα νίκησε τον Λεντέσμα για το 0-3 της ομάδας του, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Στο 36′ μετά από καλή σέντρα που έγινε, πάλι στη πορεία βρέθηκε ο Μπερενγκέρ, αλλά αυτή τη φορά η εκτέλεση που έκανε με την μία από πλεονεκτική θέση, πέρασε απελπιστικά άουτ.

Στο 45+1′ ο Γουίλιαμς σούταρε από καλό σημείο, αλλά βρήκε σε ετοιμότητα τον τερματοφύλακα της Κάντιθ. Στο επόμενο κόρνερ, ο Βέσγκα πήρε την κεφαλιά, όμως η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο πλέον, στο 52 ο Γουίλιαμς έκανε ένα μια κούρσα, πάτησε περιοχή και με το σουτ που έκανε νίκησε τον Λεντέσμα, για το 0-4 της Αθλέτικ.

Στο 68′ ο Λόπεζ έκανε ένα χαμηλό σουτ, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων. Στη συνέχεια της φάσης, ένα γέμισμα στη περιοχή, όπου Μουνιαΐν έκανε την προβολή, όμως ένα αμυντικός έκοψε πάνω στην γραμμή.

Στο 73′ ο Βιγιαλίμπρε σούταρε από μέση απόσταση, αλλά η προσπάθειά του δεν βρήκε στόχο.

Ένα λεπτό αργότερα στο 74′, ο Σάπονιτς εκτέλεσε μέσα από την μεγάλη περιοχή, όμως ο Σιμόν σταμάτησε την πορεία προς τα δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο.

Λίγο αργότερα, στο 82ο λεπτό, ο Μουνιαΐν έκανε μια ατομική ενέργεια και σούταρε με τον Λεντέσμα να έχει και τώρα απάντηση, μπλοκάροντας σταθερά.

Κίτρινες: 19′ Νούνεζ, 33′ Κάλα, 47′ Φαλί, 71΄Βέσγκα, 90+1′ Σάπονιτς

Κάντιθ (Καρβέρα): Λεντέσμα, Εσπίνο, Κάλα, Αλκάλα, Ισάακ Καρσελέν (85′ Μάρτιν), Σάντσες Πόνσε (46′ Σάπονιτς), Περέα (46′ Σομπρίνο), Γκαρίντο, Φαλί, Λοζάνο (46′ Αλέχο), Νεγρέδο (46′.Ισκιέρδο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μαρθελίνο): Σιμόν, Κάπα (79′ Λέκουε), Νούνεζ, Άλβαρεζ, Μπερσίς, Μουνιαΐν, Βέσγκα, Λόπεθ (76′ Βενσεντόρ), Mπερενγκέρ (79′ Ίμπαΐ), Γκαρσία (66′ Βιγιαλίμπρε), Γουίλιαμς (66′ Μορκίλο).