Σημαντικές νίκες για Προμηθέα, Περιστέρι, Κύμη

Ο Προμηθέας Πάτρας διέλυσε τον ΠΑΟΚ με 82-59 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League κάνοντας σημαντικό βήμα για την τετράδα, χωρίς όμως να καλύψει τη διαφορά του πρώτου αγώνα ούτως ώστε να υπερέχει σε πιθανή ισοβαθμία.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έχει πλέον ρεκόρ 11-5 και συγκατοικεί στην τρίτη θέση με την ΑΕΚ και το Περιστέρι, ενώ το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου «έπεσε» στο 10-6 και είναι έκτο.

Χωρίς να φορτσάρει και χωρίς να αποφύγει τα λάθη, η ΑΕΚ νίκησε στο ΟΑΚΑ με 82-62 το Ρέθυμνο, που αδικείται από την τελική διαφορά, καθώς πάλεψε για πάνω από 30 λεπτά τον αγώνα. Ο Βινς Χάντερ επιβεβαίωσε και πάλι τη μεγάλη φόρμα του, κάνοντας ένα ακόμα… πάρτι, ενώ καθοριστική συμβολή είχε και ο Γκρίφιν.

Η Κύμη ήταν αυτή που πήρε τη νίκη “βάλσαμο” στην αναμέτρηση με τον Κολοσσό Ρόδου στο “Τ. Καμπούρης”. Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή μέρα μια ολόκληρη πεντάδα και πρωταγωνιστή τον Ντιβόν Ουόσινγκτον στα δύσκολα, αντέδρασαν και έφτασαν στο τελικό 91-86 και στο 4-12 στη βαθμολογία. “Παρηγοριά” για τους Ροδίτες πως δεν έχασαν και τη διαφορά του πρώτου γύρου, όταν είχαν επικρατήσει 97-90.

Το Περιστέρι είδε τον Χολαργό να είναι μπροστά στο σκορ για 35 λεπτά, αλλά όσες φορές κι αν είδε τον αντίπαλο να έχει απαντήσεις, εκείνο κάθε φορά επέστρεφε, δίνοντας την «χαριστική βολή» με ένα τεράστιο σουτ του Παναγιώτη Βασιλόπουλου στην εκπνοή, που το κρατά γερά στο «κόλπο» για την πρώτη τετράδα στην Basket League.

Ο Αρης έπιασε από τον λαιμό τον Πανιώνιο, νίκησε άνετα με 79-56 πανηγυρίζοντας για τέταρτη φορά στους πέντε τελευταίους αγώνες του, ξεφεύγοντας οριστικά από κάθε άγχος και βλέποντας μόνο προς τα πάνω στη συνέχεια του πρωταθλήματος  και έδωσε τον πανηγυρικό τόνο που απαιτούσε το απόγευμα στο Αλεξάνδρειο. Στην ανάπαυλα τιμήθηκε η ομάδα που είχε κατακτήσει το πρωτάθλημα του 1979, σε μια έντονα συγκινησικά φορτισμένη ατμόσφαιρα, όπου τα δάκρυα κάλυψαν το πρόσωπο μέχρι και του σκληρού Γιάννη Ιωαννίδη. Εμεινε στις τρεις νίκες ο Πανιώνιος που έχει και δύσκολο πρόγραμμα και μεγάλη αγωνία.