Σημαντική νίκη για τη Μονακό

Τρεις σημαντικούς βαθμούς πήρε η Μονακό κόντρα στην Τουλούζ, ενώ και η Ανζέ νίκησε τη Ντιζόν. Νικήτρια αναδείχθηκε η Ρεν επί της Αμιάν, ενώ και η Ρεμς επικράτησε κόντρα στη Μαρσέιγ, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1.

ΜονακόΤουλούζ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μονακό επί της Τουλούζ με 2-1 και πήρε μια «μικρή ανάσα» από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μόλις στο 15ο λεπτό ο Γκολοβίν άνοιξε το σκορ του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Πέντε λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Ζουλιέν, ο οποίος έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Φάμπρεγκας στο 65’ έπειτα από ωραία πάσα του Φαλκάο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-1, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.

ΡεμςΜαρσέιγ

Μια σημαντική νίκη πήρε απόψε η Ρεμς με 2-1 κόντρα στη Μαρσέιγ.

Ο Ντινγκόμ στο 21’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, έπειτα από ωραίο στρώσιμο του Καφαρο.

Το… τελειωτικό χτύπημα στη Μαρσέιγ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, στο 68’ όταν ο Ζουν Σουκ, μετά από πάσα του Καφαρο σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Ο Ν’ Ζι στο 86’ μείωσε σε 2-1 αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα του παιχνιδιού υπέρ της Μαρσέιγ.

ΑνζέΝτιζόν

Η Ανζέ επικράτησε με 1-0 απέναντι στη Ντιζόν.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Μπαοκέν στο 27ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ν’ Ντόι.

ΡενΑμιάν

Την ίδια ώρα τρεις πολύτιμους βαθμούς πήρε και η Ρεν καθώς νίκησε με 1-0 την Αμιάν.

Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, στο 82’ ο Ζεφάν σκόραρε και έγραψε το 1-0 για την Ρεν, χαρίζοντας της τη νίκη.