Σημαντική φιλική νίκη για την Εθνική Γυναικών

Σημαντική φιλική νίκη πέτυχε η Εθνική Ομάδα γυναικών, η οποία επικράτησε με 4-0 της Κ-16 του Αιγάλεω στις εγκαταστάσεις του Αγίου Κοσμά.

Σκόρερ για τη Γαλανόλευκη, οι Κοκοβιάδου, Κυνοσίδου και Νάτη, ενώ και οι αντίπαλοι πέτυχαν ένα αυτογκόλ.

Οι παίκτριες του Αντώνη Πριόνα, έδειξαν την πολύ καλή δουλειά που έχουν κάνει, είχαν την κατοχή της μπάλας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δημιουργώντας φάσεις, και με τις δύο διαφορετικές ενδεκάδες που παρατάχθηκαν στα δύο ημίχρονα. Ενώ τις λίγες φορές που ο αντίπαλος απείλησε, τόσο η άμυνα, όσο και οι τερματοφύλακες, Ελένη Πελετίδου και Ανθή Παπακωνσταντίνου επενέβησαν.

Η Εθνική ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και ήδη στα πρώτα λεπτά γίνονταν ευκαιρίες και έτσι το γκολ φαινόταν πως είναι θέμα χρόνου να έρθει.

Στο 16’ η Βεατρίκη Σαρρή εκτέλεσε κόρνερ, η Χριστίνα Κοκοβιάδου έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 35’ η Δανάη Σιδηρά πέτυχε ένα θεαματικό γκολ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ, ωστόσο η διαιτητής το ακύρωσε καθώς θεώρησε πως έγινε φάουλ στον τερματοφύλακα.

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Χριστίνα Κοκοβιάδου ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις και στο 37’ αντικαταστάθηκε από τη Σοφία Νάτη.

Στο 39’ η Κική Κυνοσίδου, έπιασε ένα μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ και πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ για το 2-0.

Στο 45’, λίγο πριν την ανάπαυλα, η Σοφία Νάτη βρέθηκε στη μικρή περιοχή και με κοντινό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 3-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε τα πρώτο, δηλαδή επιθετικά και με φάσεις για γκολ. Ιδιαίτερα η Σοφία Νάτη, έκανε τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες, με τον τερματοφύλακα Ζότο να σώζει εντυπωσιακά.

Στο 78ο λεπτό, ο αμυντικός του Αιγάλεω γύρισε τη μπάλα στον τερματοφύλακα, ωστόσο μετά από ασυνεννοησία, ο τελευταίος αιφνιδιάστηκε και δεν πρόλαβε να τη σταματήσει. Έτσι κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 4-0.

Ελλάδα (Αντώνης Πριόνας): Α’ ημίχρονο: Πελετίδου, Καραπέτσα, Κυνοσίδου, Παπαϊωάννου, Σιδηρά, Κακαμπούκη, Σαρρή, Παράσχου, Κοκοβιάδου (37’ Νάτη), Βαρδαλή Κόγγουλη

Β’ ημίχρονο: Παπακωνσταντίνου, Χατζηγιαννίδου, Κυδωνάκη, Γκάτσου, Νεφρού, Μανταντζή, Μάρκου, Σπυριδωνίδου, Νάτη, Παντελιάδου, Χατζηνικολάου.

Αιγάλεω Κ-16 (Νίκος Ίσαρης): Αποστολόπουλος, Σουφλής, Βαγγέλης, Πιπίκος, Πετρουτσάκος, Μαρτιμιανάκης, Χιωτέλης, Σωτηριάδης, Γορανίτης, Κουρουπάκης, Μπουγάς.

Έπαιξαν και οι: Ζότος, Τάγης, Τσουκαλάς, Παράβαλος, Γουρούβας, Χριστόπουλος, Ψαρουδάκης.

Διαιτητής: Ειρήνη Πίγγιου (ΕΠΣ Θεσπρωτίας). Βοηθοί: Αλεξία Αλεξοπούλου (ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής), Χαρά Βογιατζιδάκη (ΕΠΣ Πειραιά).

Διαβάστε τις δηλώσεις του Ομοσπονδιακού προπονητή Αντώνη Πριόνα ΕΔΩ.