Σημαντική νίκη της Εθνικής Μπάσκετ Γυναικών επί της Βουλγαρίας

Νίκησε τη Βουλγαρία η Εθνική Μπάσκετ Γυναικών, πριν τον κρίσιμο αγώνα με τη Σλοβενία.

Σημαντική νίκη πήρε η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών, με 73-66 επί της Βουλγαρίας, για τον 3ο αγώνα της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2021.

Η ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού, ενώ μπήκε πολύ καλά και πήρε διαφορά, είδε τη Βουλγαρία στην τρίτη περίοδο να παίρνει προβάδισμα, ωστόσο οι Ελληνίδες παίζοντας σωστά, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ και από τα μέσα της 4ης περιόδου δεν απειλήθηκαν, φτάνοντας στη νίκη.

Κορυφαία για τη «γαλανόλευκη», η Μαριέλα Φασούλα με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 15 πόντους και 9 ασίστ. Ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Σταμολάμπρου και Χριστινάκη (από 11).

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης η πρώτη εμφάνιση με την Εθνική γυναικών της Αγγελικής Βιντσιλαίου η οποία πάτησε παρκέ στη δεύτερη περίοδο και αγωνίστηκε για 3 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα.

Η Εθνική πλέον βρίσκεται στο 2-1 στον όμιλο και ακολουθεί το πολύ κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στη Σλοβενία το Σάββατο 14/11 (20.00). Εκεί, οι Ελληνίδες θέλουν νίκη με διαφορά τουλάχιστον 6 πόντους, προκειμένου να υπερκεράσουν την ήττα του πρώτου αγώνα. Ένα τέτοιο αποτέλεσμα, θα φέρει την Ελλάδα στη θέση του οδηγού για την πρόκριση. Η Σλοβενία σήμερα, πήρε τη νίκη με 94-58 επί της Ισλανδίας.

Το ματς

Η Ελεάννα Χριστινάκη ήταν εκείνη που πέτυχε το πρώτο καλάθι της Εθνικής για το 2-0, πριν αφού κάνει το 2-4 η Βουλγαρία, η ίδια να ισοφαρίσει σε 4-4. Η Μαριέλα Φασούλα με λέι απ και στη συνέχεια με 1 στις 2 βολές έδωσε ξανά προβάδισμα με 7-4. Η Ελεάννα Χριστινάκη, μαζί με την Μαριέλα Φασούλα συνέχισαν να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα (13-10) και ενώ στο μεταξύ είχαν ανέβει και οι φιλοξενούμενες. Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με λέι απ έκανε το 15-10 και η Άρτεμις Σπανού το 17-12. Η Αγγελική Νικολοπούλου με δυο δίποντα έκανε το 21-12 που ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου.

Η Νικολοπούλου ήταν εκείνη που έκανε το 23-12 στην αρχή της 2ης περιόδου, με τη Διονυδία Αλεξανδρή να κάνει το 27-16 με 6 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο. Η Βουλγαρία μείωσε σε 27-18 και στη συνέχεια συνεργάστηκαν Σταμολάμπρου και Φασούλα για το 29-18. Οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 0-8 έφεραν το ματς στο 29-26 και, στο τέλος του ημιχρόνου, η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου κέρδισε φάουλ στην προσπάθειά της για τρίποντο. Ευστόχησε και στις 3 βολές, με το 32-26 να είναι το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην 3η περίοδο, η Βουλγαρία ανέβηκε. Και με τις Ζλατάνοβα, Κρίστοβα και Κότσεβα, έφεραν το σκορ στο 36-35. Η Φασούλα έκανε το 38-35, αλλά το δίποντο της Στόιτσεβα και το τρίποντο της Κότσεβα, έδωσαν προβάδισμα στη Βουλγαρία με 38-40. Η Φασούλα ισοφάρισε σε 40-40 και από εκεί και πέρα, το παιχνίδι εξελισσόταν πόντο-πόντο. Η Νικολοπούλου με τρίποντο έκανε το 45-43 και η Έλενα Μποσγανά με 1 στις 2 βολές το 46-43. Η ίδια έκανε το 48-44 και η Βουλγαρία με τις βολές των Κρίστοβα και Γκεοργκίεβα ισοφάρισε σε 48-48, με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Η 4η περίοδος ξεκίνησε με τη Βουλβαρία να κάνει το 48-52 προν η Χριστινάκη με τρίποντο μειώσει σε 51-52. Η Έλενα Μποσγανά έδωσε προβάδισμα στη «γαλανόλευκη» με 53-52, πριν η Βουλγαρία προηγηθεί με 53-56. Η Σταμολάμπρου με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσα με 56-56 και η Νικολοπούλου με ωραίο λέι απ έδωσε ξανά προβάδισμα με 58-56. Η Βουλγαρία ισοφάρισε και η Φασούλα έκανε το 60-58. Νικολοπούλου με σουτ από μέση απόσταση το 62-60. Η Σταμολάμπρου με τρίποντο και η Φασούλα με λέι απ, έκαναν το 69-62. Η Ζλατάνοβα με βολές, και η Κότσεβα με τρίποντο έκαναν το 69-66. Εν συνεχεία, Φασούλα με βολές και Νικολοπούλου με δίποντο έφεραν το σκορ στο 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 32-26, 48-48, 73-66

ΕΛΛΑΔΑ (Βασίλης Μασλαρινός): Σπανού 6, Νικολοπούλου 15(1), Σταμολάμπρου 13(2), Φασούλα 21, Χριστινάκη 11(1), Μποσγανά 5, Αλεξανδρή 2, Διέλα, Πατεράκη, Βιντσιλαίου.

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Στέφαν Μιχαΐλοφ): Γκεοργκίεβα 15(1), Κότσεβα 14(2), Χρίστοβα Ντ. 6, Χρίστοβα Μπ. 11, Ζλατάνοβα 12, Νάτσκινα, Νικόλοβα, Πέτροβα, Στοϊτσεβα 8.