Συνεχίζει πρωτοπόρος η Μπάγερν Μονάχου, απειλητική η δεύτερη Λειψία

Νίκες για τους διεκδικητές της πρώτης θέσης, Μπάγερν Μονάχου και Λειψία. Δεν ήταν αρκετή η ισοπαλία για να βάλει στην εξάδα την Φρανκφούρτη

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Άουγκσμπουργκ με 0-1. Οι ”Βαυαροί” είχαν το πάνω χέρι καθ’όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ και οι φάσεις που δημιούργησαν δεν αντιστοιχούν στο τελικό αποτέλεσμα. Το γκολ από πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 13′ λεπτό ήταν αυτό που χάρισε στην Μπάγερν την νίκη και την διαφορά τεσσάρων βαθμών από την δεύτερη του πίνακα, Λειψία.

Η Άουγκσμπουργκ δεν δημιούργησε καλές ευκαιρίες ώστε να απειλήσει τον Νόιερ, παρόλα αυτά ο Γιένσεν είχε την ευκαιρία στο 76′ λεπτό να ισοφαρίσει από την άσπρη βούλα, όμως η εκτέλεση του κατέληξε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Νόϊερ.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπάγερν εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση της Μπουντεσλίγκα με 39 βαθμούς, ενώ η Άουγκσμπουργκ βρίσκεται στην 12η θέση με 19 βαθμούς.

Λειψία – Ουνιόν Βερολίνου 1-0

Η Λειψία επικράτησε της Ουνιόν Βερολίνου με 1-0 στη Red Bull Arena. Στο ντέρμπι της πρώτης 6αδας της Μπουντεσλίγκα το σκορ ήταν κάτι παραπάνω από πλασματικό, αφού οι γηπεδούχοι είχαν ένα μεγάλο ποσοστό της κατοχής της μπάλας και πολλές σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ.

Ωστόσο το ”λυτρωτικό” τέρμα πέτυχε ο Φόρσμπεργκ στο 70′ λεπτό, στέλνοντας την ομάδα του στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 35 βαθμούς.

Η Ουνιόν Βερολίνου δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι από την 17η αγωνιστική, και έπεσε στην 6η θέση έχοντας 28 βαθμούς.

Αρμίνια Μπίλεφελντ – Στουτγκάρδη 3-0

Η Αρμίνια Μπίλεφελντ πήρε την νίκη κόντρα στη Στουτγκάρδη με 3-0. Η Αρμίνια στον αγώνα της να αποφύγει τις θέσεις του υποβιβασμού, ”πάτησε” την Στουτγκάρδη με το βαρύ 3-0.

Οι γηπεδούχοι με μόλις 39% κατοχή της μπάλας, έφεραν εις πέρας μια άνετη νίκη και σκαρφάλωσαν στην 15η θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς. Η Στουτγκάρδη παρέμεινε στην 10η θέση και έχει 22 βαθμούς.

Φράιμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2

Φράιμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης ήρθαν ισόπαλες με 2-2. Η Άιντραχτ ήθελε οπωσδήποτε την νίκη ωστέ να βρεθεί στην εξάδα και η Φράιμπουργκ αναζητούσε τους τρείς βαθμούς για να μείνει κοντά και αυτή στο κυνήγι των Ευρωπαϊκών εισιτηρίων.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν πολύ νωρίς, όμως λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου η Φράιμπουργκ πέτυχε την ισοφάριση. Οιθ γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με ωραίο γκολ του Πίτερσεν στο 63′ λεπτό, όμως 15 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα το τελικό 2-2 ήρθε με αυτογκόλ του Σχλότερμπεκ.

Αυτό το αποτέλεσμα βρίσκει την Άιντραχτ στην 8η θέση με 27 βαθμούς και μόλις ένα βαθμό απόσταση από την πρώτη εξάδα, ενώ η Φράιμπουργκ βρίσκεται μια θέση κάτω, με 24 βαθμούς.

Σάλκε – Κολωνία 1-2

Η Κολωνία επικράτησε της Σάλκε με 2-1. Παρόλο που η αρκετά ανεβασμένη Σάλκε ήταν ελαχίστως καλύτερη στην μεταξύ τους αναμέτρηση, δεν κατάφερε να πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Η Κολωνία ήταν η νικήτρια του πρώτου σαρανταπεντάλεπτου με σκορ 1-0. Η ισοφάριση από τους γηπεδούχους ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο με ωραίο γκολ του Χάπι, όμως η Κολωνία έκλεψε την νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα με γκολ του Τίελμαν.

Η Κολωνία παρέμεινε στην 16η θέση έχοντας 15 βαθμούς ενώ η Σάλκε δεν κατάφερε να αποδράσει από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, και έχει 7 βαθμούς.