Συνεχίζει το ασύλληπτο σερί 21 νικών της η Μάντσεστερ Σίτι

Η αρμάδα του Γκουαρδιόλα που μετράει 21 συνεχόμενες νίκες και παράλληλα 28 παιχνίδια αήττητη, επικράτησε άνετα της Γουλβς και συνεχίζει να προπορεύεται

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 4-1 της Γουλβς στο Έτιχαντ, στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Premier League.

Οι ”Πολίτες” μετράνε 2.520 λεπτά που είναι αήττητοι σε όλες τις διοργανώσεις και με πολύ πειστικές εμφανίσεις αποδεικνύουν πως όχι μόνο είναι το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο του πρωταθλήματος, άλλα πως είναι ένα σύνολο ικανό να ”χτυπήσει” όλες τι διοργανώσεις που συμμετέχει.

Ο δρόμος προς την 21η συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, ξεκίνησε με το αυτογκόλ του Ντεντόνκερ στο 15 λεπτό της αναμέτρησης, Ο Βέλγος μέσος στην προσπάθεια του να απομακρύνει μια παράλληλη σέντρα μέσα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ρουί Πατρίσιο κάνοντας το 1-0.

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Λαπόρτ πέτυχε το 2-0, όμως δεν μέτρησε, αφού στο χτίσιμο της φάσης διαπιστώθηκε πως υπήρξε οφσάιντ.

Στο 61′ λεπτό οι ”λύκοι” μείωσαν σε 1-1 με τον Κόντι. Ο 28χρονος αμυντικός τροφοδοτήθηκε από τον Μουτίνιο και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του Έντερσον και ισοφάρισε το μέχρι τότε εις βάρος τους σκορ.

Το «φίδι από την τρύπα» έβγαλε ο Χεσούς στο 80′ λεπτό, ο οποίος κυνήγησε μια χαμένη μπάλα μέσα στην περιοχή, έκοψε προς την εστία και με δυνατό σουτ πέτυχε το 2-1 για την ομάδα του.

Το 3-1 ήρθε από τον Μαχρέζ στο 90′ λεπτό, όταν ο Αλγερινός επιθετικός έκανε ένα σουτ από το όριο της περιοχής και άφησε αβοήθητο τον πορτιέρο των ”λύκων”. Η Σίτι δεν σταμάτησε ούτε στα 3 τέρματα, αφού στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης ο Χεσούς υποδέχθηκε μια πάσα ”πάρε-βάλε” και έστειλε την μπάλα σε κενή εστία διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν υποδεέστεροι των ”πολιτών”, μιας και η ομάδα του Μάντσεστερ δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες και είχε ένα τεράστιο ποσοστό κατοχής καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Με αυτή τη νίκη η Σίτι διεύρυνε την διαφορά της από την δεύτερη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους 15 βαθμούς, ενώ η Γουλβς παρέμεινε στην 12η θέση με 34 βαθμούς.

Σκόρερ: 15′ Ντεντόνκερ (αυτογκόλ), 61′ Κόντι, 80′, 90+5′ Χεσούς, 90′ Μαχρέζ

Κίτρινες: Νέτο

Μάντσεστερ Σίτι (Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Κανσέλο, Σίλβα (82′ Γκουντογκάν), Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Χεσούς, Στέρλινγκ

Γουλβς (Σάντο): Παρτίσιο, Σαϊς, Κόντι, Ντεντόνκερ, Χούβερ, Νέβες (90′ Οτάσοβι), Μουτίνιο, Κάστρο (55′ Σοάρες), Νέτο, Σεμέδο, Τραορέ