Σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση η Λιλ, εύκολα την Νιμ η Λυών.

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην Γαλλία, η Λιλ νίκησε την Μπρεστ με 1-0 και σκαρφάλωσε στην Τρίτη θέση Πίσω από Μαρσέιγ και Παρί, ενώ η Λυών δε δυσκολεύτηκε να νικήσει με 0-4 τη Νιμ που έπαιζε με 9 παίκτες.

Λιλ-Μπρεστ 1-0

Η Λιλ υποδέχτηκε την Μπρεστ και κατάφερε να νικήσει με 1-0 και να ανέβει στην 3η θέση του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν ως το τέλος στο ματς, χάρις στην μεγάλη εμφάνιση του Λαρσονέ, που πάλεψε ως το τέλος για την ομάδα του. Η Μπρεστ παρέμεινε στην 12η θέση, έξι βαθμούς πάνω από την θέση που οδηγεί στα πλέι-άουτ του υποβιβασμού.

Πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι στο 12′. Ο Βίκτορ Όσιμεν  κατέβασε πολύ ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ αλλά η προσπάθεια του σταμάτησε στον Λαρσονέ, ο οποίος έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Ο Όσιμεν στο 16΄πήρε την εκδίκηση του.  Ο ίδιος ξαναβρέθηκε μέσα στην περιοχή μετά από μια πολύ καλή πάσα και με ένα θαυμάσιο τελείωμα δε δυσκολεύτηκε να βρει τον στόχο, για το 1-0.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αλλά οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν και δεύτερο γκολ αλλά και στις τρεις ευκαιρίες για γκολ που κάνανε, ο  Λαρσονέ απέκρουσε τα σουτ των Σάντσες, Σέκα και Ικονέ  και κράτησε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Στο 86′ ο Καρντονά  έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει αλλά το σουτ που έκανε απέκρουσε υπέροχα στη δεξιά του γωνία  ο Μενιάν.

90+3′  η Λιλ κέρδισε πέναλτι αλλά Ο Μπαμπά έχασε την ευκαιρία να σκοράρει αφού νικήθηκε από τον Λαρσονέ .

Λιλ: Μενιάν, Τσελίκ, Φόντε, Γκάμπριελ, Μπράνταριτς, Σέκα, Αντρέ, Σάντσες(80’ Αραούζο), Ικονέ(87΄Γιασίτσι), Μπαμπά, Όσιμεν,

Μπρεστ:  Λαρσονέ,  Φασουριέ, Καστελέτο (17΄ Μπέιν), Nτουβέρν, Μπάαλ, Λασν (77΄Γκρανσίρ), Μπελκεμπλά, Μπατότσιο, Οτρέ (64΄Σαρμπονιέ), Καρντονά, Mέντι

Νιμ-Λυών 0-4

Οι γηπεδούχοι είχαν την ατυχία να μείνουν από το 5ο λεπτό με παίκτη λιγότερο και λίγο πριν το τέλος είδαν τον Πακίς να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα και εκεί ουσιαστικά τα πάντα τελείωσαν. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχαν άλλα τρία γκολ και σκαρφάλωσαν την 5η θέση του πρωταθλήματος.

Στο 5΄λεπτό ο Βαλς αντίκρισε αυστηρή κόκκινη κάρτα άφησε από πολύ νωρίς την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Νιμ, όταν στο 16΄η Λυών κέρδισε πέναλτι και ο  Ντεμπάι που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας για το 0-1 των φιλοξενούμενων.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντεμπάι βγήκε τετ-α-τετ με τον Μπερναρντόνι αλλά το σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο δεξί δοκάρι.

Η Νιμ έμεινε με 9 παίκτες, όταν στο 40′ ο Πακίς είδε δεύτερη κίτρινα κάρτα φάουλ που έκανε.

Η Λυών εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι έπαιζε με 2 παίκτες παραπάνω και στο 64΄ και αφού είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα έκανε το 0-2,  όταν ο Ντεμπάι πήρε την μπάλα και από μακρινή απόσταση εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα του Μπερναρντόνι.

Ο Αουάρ πήρε στο 71΄την μπάλα μέσα στην περιοχή, βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε ένα σουτ που κάπου βρήκε και πέρασε από τον Μπερναρντόνι για το 0-3.

Η Λυών ήταν ασταμάτητη και στο 79΄ο , Άντερσεν σούταρε από τα 30 μέτρα και έγραψε το 0-4 για την Λυών που έκανε πάρτι.

Νιμ: Μπερναρντόνι, Πακίς,  Μπριασόν, Μαρτίνεθ, Μιγκέλ(80΄Βαλλσ), Φερχάρτ(87΄Βαλέριο), Φομπά, Βαλς, Φιλιποτό, Μπουαντέ(72΄Τεό Σεντ- Λους), Ριπάρ

Λυών: Λόπες, Τετέ, Άντερσεν, Ντεναγέ, Ραφαέλ ντα Σίλβα(46΄Μπαρντ), Μέντες, Κακερέ(69΄Τουσάρ), Τραορέ, Αουάρ, Ντεπάι(76΄Αντελαΐντ), Ντεμπελέ