Σκεφτόταν Αϊντχόφεν και γκέλαρε με τον Άρη ο Ολυμπιακός

Γκέλαρε ο Ολυμπιακός με τον Άρη. Αναγκαστικές αλλαγές και το μυαλό στην Ολλανδία έφεραν την ισοπαλία.

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Ολυμπιακός και Άρης στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 23η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κακή απόδοση, αφενός λόγω των αναγκαστικών αλλαγών, αφετέρου λόγω του γεγονότος πως αυτό το παιχνίδι ήταν ανάμεσα στους δυο αγώνες για το Γιουρόπα Λιγκ με την Αϊντχόφεν.

Σκόρερ των Πειραιωτών ο Κώστας Φορτούνης στο 40’, ενώ για τους Θεσσαλονικείς σκόραρε στο 83’ ο Κώστας Μήτρογλου με πέναλτι.

Ανησυχία για τον Μάριο Βουσάι και τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, που αποχώρησαν τραυματίες. Για τον Βρουσάι, οι πρώτες εκτιμήσεις κάνουν λόγο για ρήξη έσω πλαγίου, ωστόσο θα πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις για να φανεί το πρόβλημα και το μέγεθός του.

Αυτό είναι το δεύτερο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος που ο Ολυμπιακός δεν νικάει, μιας και υπήρξε και η ήττα με 2-1 από τον Παναθηναϊκό. Την Πέμπτη, οι “ερυθρόλευκοι” παίζουν την πρόκρισή τους στους “16” του Γιουρόπα Λιγκ, ταξιδεύοντας στην Ολλανδία για τη ρεβάνς της νίκης με 4-2 με την Αϊντχόφεν.

Το ματς

Με αλλαγές παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Σε σχηματισμό 4-2-3-1, ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Σεμέδο, Χολέμπας στην άμυνα, Καμαρά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Βρουσάι, Μασούρας στα άκρα και ο Φορτούνης πίσω από τον Χασάν.

Με το ίδιο σχήμα και ο Άκης Μάντζιος, με τον Κουέστα στο τέρμα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς στην άμυνα, Σάσα, Τζέγκο, στο κέντρο, Σίλβα, Μπερτόλιο, Ματέο Γκαρσία μεσοεπιθετικά και Μάνος στην επίθεση.

Συντηρητικό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό, ο οποίος προσπαθούσε κυρίως με μακρινά σουτ να διασπάσει την άμυνα του Άρη. Στην μοναδική πραγματικά καλή φάση που δημιούργησε σκόραρε. Ωστόσο, ήταν άτυχος, καθώς ο Βρουσάι και ο Παπασταθόπουλος αποχώρησαν τραυματίες.

Στο δεύτερο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν ρυθμό, αφενός λόγω των αναγκαστικών αλλαγών, αφετέρου καθώς είχαν στο μυαλό τους τον επαναληπτικό με την Αϊντχόφεν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο Άρης να φτάσει στην ισοφάριση με πέναλτι του Κώστα Μήτρογλου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 9’, ύστερα από μπαλιά του Μπουχαλάκη στην πλάτη της άμυνας για τον Χασάν, εκείνος γύρισε με το κεφάλι αλλά ο Ροζ απομάκρυνε.

Ένα λεπτό μετά, ο Φορτούνης ευοήθηκε από τις κόντρες, σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Στο 29ο λεπτό, ο Βαλμπουενά πέρασε στη θέση του Βρουσάι, ο οποίος ένιωσε ενοχλήσεις, χωρίς να αλλάζει ο σχηματισμός.

Στο 32’ ο Σάκιτς έκανε δύο φορές γύρισμα, αλλά εξουδετερώθηκε από τους αμυντικούς. Στη συνέχεια, ο Σούντγκρεν σούταρε από τα 30 μέτρα, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο εκτός.

Ενώ στο 36’ ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Χασάν έπιασε κεφαλιά η οποία πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά, ο Σίλβα γύρισε στον Μάνο, που σούταρε με τον Σα να μπλοκάρει.

Και στο 40’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Ο Χολέμπας έβγαλε σέντρα από αριστερά, ο Μασούρας έκανε προβολή που απέκρουσε ο Κουέστα, ο επερχόμενος Ανδρούτσος έσπασε προς τα μέσα για τον Φορτούνη και αυτός με σουτ στην κίνηση έκανε το 1-0.

Ο Άρης απείλησε στο 44’, όταν ύστερα από εκτέλεση φάουλ, Σεμέδο και Παπασταθόπουλος απομάκρυναν και στη συνέχεια ο Σούντγκρεν έπιασε άστοχη κεφαλιά. Ωστόσο ο Πορτογάλος στην προσπάθεια να διώξει χτύπησε στο σαγόνι τον Έλληνα στόπερ, ο οποίος ζαλιζόταν, δεν μπόρεσε να συνεχίσει και αποχώρησε.

Έτσι, στην έναρξη του δεύτερου μέρους, πέρασε στο ματς ο Ρέαμπτσιουκ που έπαιξε αριστερά, με τον Χολέμπας να μετακινείται στα στόπερ.

Στο 52’ ο Σάσα σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Σα να μπλοκάρει.

Από το 59ο λεπτό, ο Μαρτίνς άλλαξε και τα άλλα δύο πρόσωπα στη μεσοεπιθετική γραμμή, με τους Τιάγκο Σίλβα και Ραντζέλοβιτς να περνούν αντί των Φορτούνη και Μασούρα.

Στο 63’ ο Σάκιτς σέντραρε από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Μπρούνο, που σούταρε με τον Ανδρούτσο να μπαίνει μπροστά και να αποσοβεί. Και στο 67’ ο Σάσα σούταρε από μακριά και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 69ο λεπτό, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, ο Χασάν έπιασε άστοχη κεφαλιά. Ενώ στο 78’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε νέο φάουλ, ο προωθημένος Χολέμπας έπιασε κεφαλιά αλλά ήταν άστοχη.

Στο 80ό λεπτό ύστερα από σέντρα από δεξιά του Μπρούνο, ο Μαντσίνι πήγε να κάνει την προβολή, ο Σα άθελά του τον βρήκε με τη σχάρα στον προσαγωγό και ο Σιδηρόπουλος έδειξε τη λευκή βούλα. Το πέναλτι εκτέλεσε στο 83’ ισοφαρίζοντας σε 1-1. Μάλιστα, ήταν το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Άρη και μάλιστα απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Στο 90’ μετά από λάθος του Σάκιτς, ο Τιάγκο Σίλβα σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά ήταν άστοχος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος (46’ λ.τρ. Ρέαμπτσιουκ), Σεμέδο, Χολέμπας,  Καμαρά, Μπουχαλάκης,  Βρουσάι (29’ λ.τρ. Βαλμπουενά), Μασούρας (59’ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (59’ Τιάγκο Σίλβα), Χασάν

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήσης, Σάκιτς, Σάσα, Τζέγκο, Σίλβα (58’ Μαντσίνι), Μπερτόλιο (84’ Κάτσε), Ματέο Γκαρσία (58’ Μπρούνο), Μάνος (66’ Μήτρογλου)