Serie A: Αταλάντα με φόντο Champions League

Η ομάδα του Μπέργκαμο διέλυσε τη Νάπολι και έπιασε 4αδα, σε ένα ματς που είχε 6 γκολ, όλα στο δεύτερο ημίχρονο.

Μεγάλη νίκη που την ανέβασε στην 4η θέση που οδηγεί στο Champions League, πήρε η Αταλάντα που επιβλήθηκε με 4-2 της «πληγωμένης» από τραυματισμούς και απουσίες Νάπολι στο Μπέργκαμο.

Οι Μπεργκαμάσκοι νίκησαν για δεύτερη φορά μέσα σε 11 μέρες τους «παρτενοπέι», μετά την νίκη-πρόκριση στον τελικό του Ιταλικού Κυπέλλου. Η ομάδα του Γκατούζο προέρχονται από την ήττα με 2-0 στην Ισπανία κόντρα στην Γρανάδα, για τους «32» του Europa League.

Η «Θεά» έφτασε τις Ρόμα (αγωνίζεται στις 21:45 στην έδρα της Μπενεβέντο) και Λάτσιο στους 43 πόντους, βρισκόμενη ένα πάνω από την Γιουβέντους που αντιμετωπίζει αύριο την Κροτόνε και τρεις πάνω από την Νάπολι.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αλλά στο δεύτερο τα γκολ έπεφταν βροχή.

Στο 52’ ο Ζαπάτα έβαλε μπροστά την Αταλάντα. Ο Ζιελίνσκι επανέφερε την ισορροπία στο 58’, κάνοντας το 1-1. Ωστόσο οι ελπίδες της Νάπολι χάθηκαν γρήγορα. Στο 64’ ο Γκόσενς έκανε το 2-1 για την ομάδα του Μπέργκαμο και στο 71’ ο Μουριέλ έγραψε 3-1, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ένα αυτογκόλ του Γκόσενς έκανε το 3-2 στο 76’, αλλά ο Ρομέρο «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, τρία λεπτά αργότερα κάνοντας το τελικό 4-2 σε μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Γκολίνι, Μάλε, Τολόι, Ρομέρο, Τζίμσιτι, Γκόζενς, Ντε Ρόον, Φρόιλερ, Πέσινα, Μουριέλ, Σαπάτα.

Νάπολι (Τζενάρο Γκατούζο): Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ράχμανι, Μακσίμοβιτς, Ρουί, Ρουίθ, Μπακαγιοκό, Ζελίνσκι, Πολιτάνο, Ελμάς, Όσιμεν.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα – Σπέτσια 3-0 (48′ Βλάοβιτς, 64′ Καστροβίλι, 82′ Έισερικ)

Κάλιαρι – Τορίνο 0-1 (76′ Μπρέμερ)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Λάτσιο – Σαμπντόρια 1-0 (24′ Λουίς Αλμπέρτο)

Τζένοα – Ελλάς Βερόνα 2-2 (48′ Σομουρόντοφ, 90+4′ Μπαντέλι / 17′ Ίλιτς, 61′ Φαραόνι)

Σασουόλο – Μπολόνια 1-1 (52′ Καπούτο / 17′ Σοριάνο)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Πάρμα – Ουντινέζε 2-2 (3′ Κορνέλιους, 32′ αυτ. Κούτσκα – 64′ Οσάκα, 80′ Νόιτινγχ)

Μίλαν – Ίντερ 0-3 (5′, 57’Μαρτίνες, 66′ Λουκακού)

Αταλάντα – Νάπολι 4-2 (52′ Σαπάτα, 64′ Γκόζενς, 71′ Μουριέλ, 79′ Ρομέρο / 58′ Ζελίνσκι, 76′ αυτ. Γκόζενς)

Μπενεβέντο – Ρόμα (21:45)