Σλοβενία-Κροατία: Διέλυσε με 100αρα τη Σλοβενία η Κροατία

Η Κροατία διέλυσε την Σλοβενία στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ.

Η Κροατία νίκησε με 108-92 τη Σλοβενία στην πρεμιέρα του προολυμπιακού τουρνουά του ΣΕΦ και έστειλε την παρέα του Ντόνσιτς πάνω στην Ελλάδα στα ημιτελικά.

Η αναμέτρηση μόνο ντέρμπι δεν ήταν καθώς οι Κροάτες ήταν καταιγιστικοί και πήραν από την αρχή το προβάδισμα και χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Σλοβένους έφτασαν στην νίκη. Με την νίκη της αυτή η Κροατία έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για να βρεθεί στον τελικό του τουρνουά και να διεκδικήσει το ένα και μοναδικό εισιτήριο από αυτό το προολυμπιακό για να βρεθεί στην μεγάλη γιορτή του αθλητισμού.

Σημείο κλειδί για την νίκη των Κροατών ήταν η πρώτη περίοδος όταν και προηγήθηκαν με 32-16 βάζοντας από πολύ νωρίς τις βάσεις για την νίκη.

Οι Κροάτες από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα πήραν τα ηνία και έδειξαν πως μπορούν να πάρουν την νίκη που ήθελαν στα παρθενικό τους παιχνίδι στη διοργάνωση. Έφτασαν γρήγορα στο 5-15 (4’40’’) με τον Γκόραν Φιλίποβιτς και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να αγγίξουν με τον Τόνι Νάκιτς  το +18 (13-31, 19’45’’).

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Σλοβενία να δείχνει να μην μπορεί να αντιδράσει ουσιαστικά. Ο δείκτης της διαφοράς έφτασε στο +21 (55-76, 26’) με τον Ντάριο Σάριτς να ευστοχεί και έμεινε στα ίδια επίπεδα (66-91, 29’45’’) . Ο Μπράνκοβιτς έγραψε το 73-102 (33′), ο Πρέπελιτς μείωσε για τους Σλοβένους (80-104, 34’20”), αλλά η κυριαρχία της Κροατίας συνεχίστηκεγ να φτάσει ως τη νίκη με το τελικό 92-108.

Ο Λούκα Ντόντσιτς άφησε το παρκέ με triple double με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και ασίστ. Φιλίποβιτς με 21 και Ζούμπατς με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Κροατίας, ενώ ο Ντάριο Σάριτς άφησε και αυτός… τριπλός τον αγώνα με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βάζκεζ, Σάλινς, Γκαρσία

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 41-54, 68-93, 92-108

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Νίκολιτς): Νίκολιτς 6 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρέπελιτς 19 (1/1 δίποντο, 4/11 τρίποντα, 5/6 βολές), Μούριτς 3 (1), Νίμπο 12 (5/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Χρόβατ 7 (1), Τσερκβένικ, Ντίμετς 4, Ντράγκιτς 3 (1), Τσάντσαρ 12 (2/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Στέργκαρ, Ντόντσιτς 26 (8/14 δίποντ, 0/9 τρίποντα, 10/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς 21 (1/2 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κπούστα 3 (1), Κρούσλιν, Χεζόνια 12 (3/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπράνκοβιτς 15 (7/7 δίποντα), Μ. Ντρέζνιακ, Ν. Ντρέζνιακ, Ζούμπατς 18 (8/11 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νάκιτς 9 (1)