Σοσιεδάδ- Μπιλμπάο: Το ντέρμπι των Βάσκων έμεινε στην ισοπαλία

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα η Σοσιεδάδ.

Για την 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Σοσιεδάδ έμεινε στο ισόπαλο αποτέλεσμα (1-1) με την Μπιλμπάο.

Η Σοσιεδάδ καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα είχε την κατοχή της μπάλας αλλά η Μπιλμπάο ήταν αποτελεσματική στο αμυντικό κομμάτι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 58’από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ίσακ, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μουνιαΐν πάγωσε το «Ρεάλε Σεγούρος» ισοφαρίζοντας σε 1-1.Οι φιλοξενούμενοι με 10 παίκτες από το 84΄, μετά την αποβολή του Μαρτίνεθ.

Νωρίτερα η Χετάφε πήρε την νίκη από την Εσπανιόλ με 2-1. Για τους «Μαδριλένους» ο σκόρερ ήταν ο Ενες Ουνάλ 31’,51’, ενώ για τους «Καταλανούς» δράστης ήταν ο Σέρτζι Γκόμεθ 38’.