Serie A: Νάπολι και Μίλαν χέρι-χέρι στην κορυφή

Με δίπλα προχώρησαν Μίλαν και Νάπολι απέναντι σε Ρόμα και Σαλερνιτάνα, αντίστοιχα

Για την 11η αγωνιστική της Serie A’, η Μίλαν πήρε το “διπλό” στη Ρώμη με 1-2 και η Νάπολι απέδρασε με 0-1 απέναντι στην Σαλερνιτάνα.

Στο Ολίμπικο, η Μίλαν πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στη Ρόμα με 1-2 στο Ολίμπικο και συγκατοικεί στην κορυφή με τη Νάπολι στους 31 βαθμούς. Οι “Ροσονέρι” άνοιξαν το σκορ με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 26ο λεπτό και το 0-2 έκανε ο Κεσί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 57′. Ο Τεό Ερνάντες άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες στο 66ο λεπτό, με τη Ρόμα να πιέζει αλλά να μην μπορεί να πετύχει νωρίς ένα τέρμα που θα την ξαναέβαζε στο ματς. Το τελικό 1-2 έγραψε ο Ελ Σαραουί στο 93ο λεπτό.

Στο Σαλέρνο, η Νάπολι νίκησε με 0-1 τη Σαλερνιτάνα και επανήλθε στις νίκες μετά την ισοπαλία στην Ρώμη κόντρα στην Ρόμα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζιελίνσκι στο 61ο λεπτό με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της κόκκινης του Γρηγόρη Κάστανου στο 70′ από πλευράς γηπεδούχων και του Καλιντού Κουλιμπαλί εφτά λεπτά αργότερα και να μένει το τελικό σκορ.