Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Λιλ

Η Λιλ υποδέχτηκε την Ρεμς στην εντός έδρας αναμέτρηση της Ligue 1 για την 17η αγωνιστική και μετά από χίλιες προσπάθειες κατάφερε να ισοφαρίσει. Βρέθηκε πίσω στο σκορ και στις καθυστερήσεις με πέναλτι έκοψε τους βαθμούς των φιλοξενούμενων και μοιράστηκαν τον έναν βαθμό της ισοπαλίας. Ισόπαλη έληξε και η αναμέτρηση του Στρασβούργου με την Καέν.

Λιλ – Ρεμς 1-1

Η δεύτερη στην βαθμολογία της Legue 1, Λιλ υποδέχθηκε την Ρεμς και μετά από πολλές προσπάθειες αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους και κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ με τον Ουντιν στο 64’ ενώ στις καθυστερήσεις η Λιλ μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέπε.  Η Ρεμς βρίσκεται στην 11η θέση με 22 βαθμούς ενώ η Λιλ κατάφερε να μειώσει την διαφορά από την  πρωτοπόρο και μετράει 31π.

Στρασβούργο – Καέν 2-2

Τον έναν βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκαν Στρασβούργο και Καέν αφού η αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Μαρτίνεζ, όμως η Καέν στο 22΄ έφερε το ματς στα ίσα με τον Φαΐρ. Ένα λεπτό αργότερα ο Μοτχίμπα σκόραρε για το Στρασβούργο για το 2-1, αλλά στο 80’ ο Εντ. Καουί ισοφάρισε και έκανε το τελικό 2-2.