Σούπερ Καπ Ισπανίας: Στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε στα πέναλτι τη Βαλένθια και βρίσκεται στον τελικό του ισπανικού Σούπερ Καπ.

Για την ημιτελική φάση του Σούπερ Καπ Ισπανίας, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε στα 5-4 στα πέναλτι (1-1 κδ) τη Βαλένθια και πήρε την πρόκριση για τον τελικό.

Η “Βασίλισσα” θα αντιμετωπίσει στον τελικό μία εκ των Μπαρτσελόνα ή Μπέτις που αγωνίζονται αύριο (12/1).

Η Ρεάλ πήρε κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καρίμ Μπενζεμά στο 39ο λεπτό, ενώ η Βαλένθια ισοφάρισε με το τέρμα του Λίνο στο 48′.

Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν δίχτυα, ούτε στην κανονική διάρκεια, ούτε στην παράταση και μοιραία το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι. Eκεί οι παίκτες της Ρεάλ ήταν εύστοχοι, οι Κομέρ και Γκαγιά αστόχησαν και έδωσαν την πρόκριση στην ομάδα του Αντσελότι.

Ρεάλ Μαδρίτης-Βαλένθια 4-3 πεν. (κ.αγ. & παρ. 1-1)