Σπουδαία «διπλά» για Γαλλία και Δανία, εύκολα Πολωνία, Πορτογαλία και Βέλγιο

Ιταλία και Ολλανδία αναδειχθηκαν ισόπαλες, ενώ τη νίκη πήρε η Γαλλία κόντρα στη Κροατία, στους αγώνες που ξεχώρισαν στη League A του Nations League.

Η Γαλλία πήρε σπουδαία νίκη στο «Μάξιμιρ» απέναντι στην Κροατία, ενώ η Ιταλία έμεινε στην ισοπαλία με την Ολλανδία.

Το Βέλγιο επικράτησε της Ισλανδίας, ενώ Πολωνία και Πορτογαλία νίκησαν εύκολα Βοσνία και Σουηδία αντίστοιχα.

League A (Group A)

Ιταλία – Ολλανδία 1-1

Ιταλία και Ολλανδία, έμειναν στο 1-1 σε ένα αποτέλεσμα που ήταν δίκαιο σε μεγάλο βαθμό.

Το γκολ των γηπεδούχων σημείωσε στο  16ο λεπτό, μετά από εξαιρετική ασίστ του Μπαρέλα, ο Πελεγκρίνι, που βρέθηκε τετ α τετ με τον Σίλεσεν και τον οποίο νίκησε με πλασέ μέσα από την περιοχή για το  1-0.

Η Ολλανδία απάντησε στο 26ο λεπτό με τον μέσο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Ντόνι Φαν Ντε Μπέεκ που ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Ιταλία (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντ’ Αμπρόσιο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι (56’ Λοκατέλι), Κιέζα (55’ Κιν), Ιμόμπιλε, Πελεγκρίνι (72’ Φλορέντσι).

Ολλανδία (Φρανκ Ντε Μπούρ): Σίλεσεν, Χάτεμπουρ, Ντε Βράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Μπλιντ (76’ Φέλτμαν), Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Φαν Ντε Μπέεκ, Ντεπάι (89′ Μπάμπελ), Λουκ Ντε Γιονγκ.

Πολωνία – Βοσνία 3-0

Χάρη σε δύο γκολ του Λεβαντόφσκι (40′, 52′) και ένα του Λινέτι (45+1′) η Πολωνία νίκησε πολύ εύκολα την Βοσνία του Ντούσαν Μπάγεβιτς και με αυτή την νίκη ανέβηκε στους επτά βαθμούς και στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πολωνία (Γέρζι Μπρζέτσεκ): Σέσνι, Κεντζιόρα (72’ Μπερεζίνσκι), Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρέτσα, Γκοράλσκι, Λινέτι, Γιόζβιακ (72’ Καρμπονίκ), Κλιχ (64’ Πιάτεκ), Γκροσίτσκι (64’ Καντζιόρ), Λεβαντόφσκι (58’ Μίλικ).

Βοσνία Ερζεγοβίνη (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σέχιτς, Κολάσινατς, Σανιτσάνιν, Αχμεντχόντζιτς, Σίπετιτς, Πιάνιτς (32’ Χαντζικαντούνιτς), Τσίμιροτ, Χατζιαχμέτοβιτς (74’ Χαϊραντίνοβιτς), Κρούνιτς (72’ Μιλόσεβιτς), Τζέκο (58’ Πρέβλιακ), Βίσκα (58’ Γκόγιακ).

League A (Group B)

Αγγλία – Δανία 0-1

Η Δανία «σόκαρε» την Αγγλία των δέκα παικτών και επικράτησε με 0-1 μέσα στο «Γουέμπλεϊ».

Το γκολ για τους Δανούς σημείωσε στο 35ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Έρικσεν. Νωρίτερα ο Μακγουάιρ στο 31′ είχε αντικρίσει δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα και σε «καταδίκασε» σε μεγάλο βαθμό την αφελέστατη Αγγλία.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Κόντι, Μακγουάιρ, Τζέιμς, Φίλιπς, Ράις (76’ Χέντερσον), Μέιτλαντ – Νάιλς (36’ Μινγκς), Μάουντ (73’ Σάντσο), Ρασφορντ (72’ Λιούιν), Κέιν.

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Σκοβ (46’ Μέλε), Κρίστενσεν (46’ Γιόργκεσεν), Κιάερ, Βας, Χόιμπιεργκ (88′ Γένσεν), Έρικσεν, Ντιλέινι, Πούλσεν, Ντόλμπεργκ (37’ Σίστο), Μπρέιθγουεϊτ (73’ Βέστεργκααρντ).

Ισλανδία – Βέλγιο 1-2

Ο συνήθης ύποπτος Ρομέλου Λουκάκου, σκόραρε δύο γκολ (9′ και 37′ με πέναλτι) των «κόκκινων διαβόλων» του Βελγίου και οδήγησε την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ σε μία άνετη επικράτηση επί της Ισλανδίας.

Στο μεταξύ, ο Σάβερσον είχε ισοφαρίσει προσωρινά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή στο 17ο λεπτό.

Ισλανδία (Έρικ Χάμρεν): Ρούναρσον, Σάβερσον, Εϊγιόλφσον, Ίνγκασον, Μάγκνουσον (86′ Τραούστανσον), Μπγιάρνασον, Πάλσον (82’ Χέρμασον), Σιγκουριόνσον (69’ Νταγκούρ), Σκούλασον, Γκούντμουντσον (81’ Κολμπέιν), Μπόντβαρσον (69’ Κγιάρτασον).

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Μινιολέ, Μπογιάτα, Ντεναγιέρ, Αλντερβάιρελντ, Καράσκο, Τίλεμανς, Βίτσελ, Μενιέ, Ντόκου (68’ Καστάνιε), Λουκάκου, Τροσάρ (61’ Βανάκεν).

Κροατία – Γαλλία 1-2

Σπουδαία εκτός έδρας επικράτηση πανηγύρισε και η Γαλλία με 1-2 χάρη στα ωραία γκολ των Γκριεζμάν (8′) και του «λυτρωτή» Εμπαπέ (79′).

Οι Κροάτες το πάλεψαν και μάλιστα είχαν καταφέρει να ισοφαρίσουν σε 1-1 με γκολ του Βλάσιτς, όπως φάνηκε προσωρινά γιατί στο τέλος καρτερεύσαν από την κούραση.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Ουρέμοβιτς, Λόβρεν, Βίντα, Μπάρισιτς, Μπάντελ (46’ Κόβασιτς), Μόντριτς, Πάσαλιτς (46’ Μπρέκαλο), Βλάσιτς (80’ Κράμαριτς), Πέρισιτς (77’ Μπράνταριτς), Πέτκοβιτς (61’ Μπούντιμιρ).

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λιορίς, Βαράν, Λενγκλέ, Ντίνι, Μεντί, Τολισό (63’ Καμαβινγκά), Ν’ Ζονζί, Ραμπιό (74’ Πογκμπά), Γκριεζμάν (83′ Ζιρού), Μαρσιάλ (63’ Κομάν), Μπαπέ.

Πορτογαλία – Σουηδία 3-0

Μπορεί και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο (σε καραντίνα λόγω κορωνοϊού) η Πορτογαλία, καθώς η ομάδα του Φερνάντο Σάντος νίκησε πανεύκολα με 3-0 τη Σουηδία.

Σε κέφια ήταν ο Ντιόγκο Ζότα που μοίρασε την ασίστ στο 1-0 του Μπερνάρντο Σίλβα (21′) και με δύο δικά του γκολ στο 44′ και το 72′ έδωσε την νίκη στην ομάδα του.

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Κανσέλο, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Καρβάλιο (80’ Μουτίνιο), Φερνάντες, Περέιρα, Ζότα, Φέλιξ (75’ Ποντένσε), Σίλβα (75’ Αντρέ Σιλβα).

Σουηδία (Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Μπένγκτσον, Λίντελοφ, Γιάνσον, Λούστιγκ (54’ Γιόχανσον), Κλάεσον, Εκνταλ, Όλσον, Κουλουσέφκσι, Κουέισον (62’ Ισακ), Μπεργκ (88′ Όλσον).