Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για Βαγιεκάνο

Η 21η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν ολοκληρώθηκε με την Αλαβές να υποδέχεται την Βαγιεκάνο στο Μεντιθορότθα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαία νίκη με 0-1.

Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν καλύτερα στο γήπεδο, απειλώντας από τα πρώτα λεπτά την αντίπαλη εστία. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, η Αλαβές έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το τελείωμα δεν ήταν καλό. Ωστόσο, στο ενδιάμεσο, οι δύο ομάδες δεν δημιούργηκαν κάποια σημαντική ευκαιρία, με το 0-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Βαγιεκάνο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντε Τόμας. Ο Αντβίνκουλα έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο συμπαίκτης του σηκώθηκε πιο ψηλά στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα. Λίγα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά ο διαιτητής, που έκανε χρήση του VAR, αποφάσισε ότι δεν υπήρξε παράβαση. Στην συνέχεια της αναμέτρησης, κάμια πλευρά δεν έκανε κάποια σημαντική ευκαιρία που θα άλλαζε το σκορ. Οι προπονητές προσπάθησαν να αλλάξουν το ρυθμό του παιχνιδιού με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν, αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ανοιχτούς διαδρόμους και το 0-1 έμεινε ως το τέλος.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο πήρε μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη που την απομάκρυνε έτσι και λίγο από την επικίνυυνη ζώνη.

Κίτρινες: 57’ Μάριπαν, 85’ Πατσέκο – 69’ Μορένο, 85’ Κομεσάνα, 85’ Ιμπούλα, 89’, Μεντράν, 90+2’ Μπέμπε

Αλαβές: Πατσέκο, Ντουέρτε, Μάριπαν, Λαγκουάρδα, Αγκιρεγκαμπίρια, Γουακάσο, Γκαρσία (Τζόνι 67’), Μπράσανατς, Μπουρχουί (Σομπρίνο 75’), Μπαστόν (Γκιντέτι 75’), Γκάλερι

Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέφσκι, Βελάσκες, Μπα, Άματ, Κομεσάνα, Αντβίνκουλα, Ιμπούλα, Τρέχο (Μπέμπε 80’), Μορένο, Ντε Τόμας (Μεντράν 87’), Εμπάρμπα (Γκαρσία 66’)