Στα ημιτελικά του FA Cup η Γιουνάιτεντ

Προκρίθηκε στα ημιτελικά του FA Cup η Γιουνάιτεντ, που απέκλεισε τη Νόριτς στην παράταση.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καρδιοχτύπησε για να προκριθεί στα ημιτελικά του FA Cup, αλλά το κατάφερε στην παράταση με 2-1 κόντρα στη Νόριτς στο Carrow Road.

Μπορεί οι “Κόκκινοι Διάβολοι” να είχαν την υπεροχή και να έλεγχαν το παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις πιο επικίνδυνες φάσεις και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου τους αδικεί κατάφωρα. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους παίκτες του Σόλσκιερ και θα μπορούσαν πολύ εύκολα να βρίσκονται πίσω στο σκορ.

Ο Ιγκάλο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 51′. Ο Σο σέντραρε από τα δεξιά αλλά κόπηκε. Η μπάλα στρώθηκε στον Νιγηριανό, που εκτέλεσε εύκολα τον Κρουλ (0-1).

Ο Κάντγουελ ισοφάρισε στο 75′. Τα “Καναρίνια” ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να βρουν το γκολ. Ο Άγγλος υποδέχτηκε τη μπάλα από τα αριστερά και με ένα κεραυνό, άφησε άγαλμα τον Ρομέρο (1-1).

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση και το πρώτο μέρος αυτής τις βρήκε με το ίδιο σκορ. Η ομάδα του Μάντσεστερ πάλευε να φτιάξεi φάσεις, όμως οι ποδοσφαιριστές του Φάρκε είχαν κλείσει όλους τους χώρους, παρ’ ότι είχαν μείνει με 10.

Τελικά, το προβάδισμα πήρε ξανά η Γιουνάιτεντ με τον Μαγκουάιρ στο 118′. Η πολιορκία καρποφόρησε εν τέλει και μετά από συνεχόμενες φάσεις, ο Μαγκουάιρ με τάκλιν, πρόλαβε την έξοδο του Κρουλ και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του (1-2).

Κίτρινες: Φερνάντες (109′)

Κόκκινες: Κλόουζε (89′)

Νόριτς (Φάρκε): Κρουλ, Λιούις, Κλόουζε, Γκόντφραϊ, Άαρονς, Τετέι, ΜακΛιν, Κάντγουελ (90′ Τράιμπουλ), Μπουεντιά (91′ Ντούντα), Ρουπ (62′ Ερνάντεζ), Πούκι (71′ Ντρμιτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ρομέρο, Σο, Μαγκουάιρ, Μπαϊγί (96′ Μαρσιάλ), Νταλό (63′ Γουίλιαμς), Φρεντ (78′ Πογκμπά), ΜακΤόμινεϊ (78′ Μάτιτς), Λίνγκαρντ (63′ Ράσφορντ), Φερνάντες, Μάτα (63′ Γκρίνγουντ), Ιγκάλο