Συνεχίζουν Χ-ωρίς νίκη

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0) και χωρίς νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές στα πλέι οφ παρέμειναν Παναθηναϊκός και ΟΦΗ.

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 στο Γεντί Κουλέ απέναντι στον ΟΦΗ, για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Σούπερ λιγκ 1. Ένα δοκάρι με τον Μακέντα και δύο ακυρωθέντα γκολ με τη βοήθεια του VAR είχαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι δύο ομάδες αναζητούν ακόμη την πρώτη τους νίκη στα πλέι οφ, αφού οι “πράσινοι” έχουν πλέον τρεις ισοπαλίες και μία ήττα, ενώ οι Κρητικοί πήραν τον πρώτο τους βαθμό. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη βρίσκεται στην 4η θέση με 47β, ενώ ο ΟΦΗ είναι 6ος με 35β.

Το πρώτο 45λεπτο δεν είχε άλλες καλές στιγμές, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες. Δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, μία για κάθε ομάδα.

Στο 18ο ο ΟΦΗ απείλησε με τον Βαζ, όμως το σουτ του απέκρουσε ο Διούδης.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Κουρμπέλη, όμως το σουτ του μέσα από την περιοχή, κατέληξε ψηλά άουτ.

Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς καλύτεροι και πιο απειλητικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 58΄ «άγγιξαν» το 1-0 μετά την κεφαλιά του Μακέντα από σέντρα του Χατζηγιοβάνη και τον κακό υπολογισμό της μπάλας από τον Γουάιλι, που την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τρία λεπτά μετά ο Μακέντα πέτυχε γκολ με πλασέ, αλλά με την βοήθεια και του VAR δεν μέτρησε, καθώς ο Ιταλός είχε ξεκινήσει την προσπάθειά του από θέση οφσάιντ.

Αν και ο ρυθμός του ματς έπεσε μετά το 75′, ο Παναθηναϊκός πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο επίσης δε μέτρησε, καθώς πριν σκοράρει από κανονική θέση ο Καμπετσής, ο Περέα είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του και με τη συνδρομή του VAR to 0-0 παρέμεινε έως το τέλος.

Κίτρινες: Βαζ, Μαρινάκης, Μπράουν, Δεληγιαννίδης – Ανουάρ, Σένκεφελντ

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουαίλι, Μπράουν, Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης (69΄ Μαρινάκης), Μεγιάδο, Νέιρα, Ναμπί (68΄ Στάικος), Βαζ (90΄+2 Δεληγιαννίδης), Φιγκεϊρέδο, Σεμέντο (43΄ Μάνος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Θεοχάρης (78΄ Περέα), Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Αγιούμπ (82΄ Αλεξανδρόπουλος), Μπουζούκης (82΄ Σερπέζης), Χατζηγιοβάνης, Κολοβός (63΄ Ανουάρ), Μακέντα (83΄ Καμπετσής).