Στα ημιτελικά …από το πρώτο ημίχρονο η Γιουβέντους

Ένα μεγάλο παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι είδαν την αναμέτρηση, ανάμεσα σε Γιουβέντους και Ρόμα. Οι Μπιανκονέρι επικράτησαν με 3-1, καθαρίζοντας από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση πρόκριση, στα ημιτελικά του ιταλικού Κυπέλλου. Εκεί η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μίλαν – Τορίνο.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη, μέσα σε ένα δεκαήμερο, κόντρα στην Ρόμα. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες για το πρωτάθλημα, στο Ολίμπικο με την πρωταθλήτρια Ιταλίας να φεύγει με τη νίκη (1-2).

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Γιουβέντους ήταν πιο δραστήρια στα πρώτα δεκα  λεπτά. Ωστόσο, υστερούσε στην ολοκλήρωση των φάσεων, με την άμυνα της Ρόμα να σταματά κάθε “απειλή”.

Η πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι έγινε στο 19′ λεπτό, ο Φλορένζι βρήκε χώρο και επιχείρησε ένα σουτ, με τον Κλάιφερτ να πετάγεται και να τσιμπά τη μπάλα μέσα στην περιοχή, με εκείνη να καταλήγει άουτ.

Η Γιουβέντους ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό. Ο Ντανίλο κέρδισε τη μπάλα και πάσαρε για τον Ντάγκλας Κόστα στο χώρο του κέντρου. Εκείνος έδωσε στον Ιγκουαΐν, που με την σειρά του άνοιξε στα άκρα για τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και με άψογο αριστερό πλασέ, από πλάγια θέση, άνοιξε το σκορ (1-0).

Οι μπιανκονέρι διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 38′. Η Γιουβέντους βγήκε στην κόντρα, Μπεντακούρ και Ντάγκλας Κόστα έπαιξαν το ένα-δύο, ο Ουρουγουανός μπηκε στην περιοχή, πλάσαρε και σκόραρε για το 2-0.

Πριν κλείσει το πρώτο μέρος η “Μεγάλη Κυρία” πέτυχε το 3-0. Μετά από σέντρα του Κόστα, ο Μπονούτσι βρέθηκε ξεχασμένος από την άμυνα των τζιαλορόσι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 45+3′.

Στο 50′ ο Ιγκουαΐν είχε δοκάρι. Μετά από σέντρα του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο Αργεντινός στράικερ πήδηξε και έπιασε την κεφαλιά. Με τη μπάλα να χτυπά στην εξωτερική πλευρά του αριστερού “γάμα” της εστίας του Λόπεζ. Η Ρόμα μείωσε στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Ουντέρ πήρε την μπάλα, βρήκε κενό χώρο έξω από την περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ. Η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην πλάτη του Μπουφόν, καταλήγοντας στα δίχτυα, για το 3-1.

Στο 63′ ο Ιγκουαΐν έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, να διευρύνει το σκορ. Ο Κουαδράδο έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Ιγκουαΐν πετάχτηκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε με την μία. Ωστόσο ο Λόπεζ ενστικτωδώς έδιωξε με τα πόδια.

Στην συνέχεια η Ρόμα δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Η Γιούβε έλεγχε τον ρυθμό, είχε τον πρώτο λόγο και οι παίκτες του Σάρι ολοκλήρωσαν την αποστολή τους, παίρνοντας την νίκη.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Μπουφόν, Ντανίλο (41′ Κουαδράδο), Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Άλεξ Σάντρο, Ραμπιό (76′ Ματουιντί), Πιάνιτς, Μπεντανκούρ, Ντούγκλας Κόστα (67′ Ράμσεϊ), Κριστιάνο Ρονάλντο, Ιγκουαΐν.

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεζ, Φλορένζι (68′ Βερετούτ), Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κολάροφ, Ντιαβαρά (76′ Πέρες), Κριστάντε, Ουντέρ, Κλάιφερτ (46′ Σάντον), Πελεγκρίνι, Κάλινιτς.