Στα ημιτελικά του Coppa Italia η Φιορεντίνα με την Κρεμονέζε

Στην επόμενη φάση η Φιορεντίνα τεράστια πρόκριση για την Κρεμονέζε.

Για το Κύπελλο Ιταλίας η Ρόμα δέχτηκε την ήττα και τον αποκλεισμό από την Κρεμονέζε καθως της επιβλήθηκε μέσα στο  «Ολίμπικο» με 2-1. Η Φιορεντίνα επικράτησε με 2-1 της Τορίνο στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Η Φιορεντίνα εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας, καθώς επικράτησε με 2-1 της Τορίνο αν και «γκρανάτα» ήταν μαχητική.

Οι «βιόλα» πήραν κεφάλι στο σκορ στο 65′ με τον Γιόβιτς και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 90’με τον Ικονέ. Η Τορίνο δεν εγκατέλειψε τη… μάχη, μείωσε στο 90’+3′ με τον Καραμόχ, όμως στα λεπτά των καθυστερήσεων που απέμεναν δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Η Ρόμα έχασε από την Κρεμονέζε 4-1,στο 28’ Ντέσερς νίκησε τον Ρούι Πατρίσιο από τα 11 βήματα. Στο 49’ ο Τσελίκ έδιωξε την μπάλα αλλά κατάληξε στα δίχτυα των Ρωμαίων.

Ο Έιμπραχαμ στο 77’ είχε δοκάρι , ο Μπελότι μείωσε σε 2-1 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ήταν πια αργά και Κρεμονέζε θα αντιμετωπίσει την Φιορεντίνα.