Europa League: Στα πέναλτι η πρόκριση για ΑΠΟΕΛ, εύκολο βράδυ για Τότεναμ και Κοπεγχάγη

Το παρόν στα playoffs του Europa League θα δώσει η ομάδα του Ουζουνίδη, με τριάρες οι προκρίσεις για Τότεναμ και Κοπεγχάγη.

Στο ΓΣΠ ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στην κροατική Ζρινιέσκι. Το σκορ άνοιξε ο Ίβανσιτς στο 11ο λεπτό για την Ζρινιέσκι. Οι Κύπριοι βρήκαν την απάντηση μόλις τρία λεπτά αργότερα, στο 14ο λεπτό με τον Αντζαλί και έφτασαν στην ανατροπή στο 26′, με σκόρερ τον Νουχίου (2-1). Οι Βόσνιοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να φτάσουν στην ισοφάριση, κάτι που κατάφεραν στο 69′ με τον Μπιλμπίγια. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στην συνέχεια στα πέναλτι. Εκεί η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν πιο εύστοχη και με σκορ 4-2 πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Europa League.

Εύκολο πέρασμα είχε η Τότεναμ από την έδρα της Σκέντιγμα, την οποία και νίκησε με 3-1, παίρνοντας την πρόκριση για τα playoff του Europa League. Λαμέλα (5′), Σον (70′) και Κέιν (79′) οι σκόρερς για τους Πετεινούς, το μοναδικό τέρμα για τους Σκοπιανούς πέτυχε ο Νάφιου.

Στη Δανία η Κοπεγχάγη επικράτησε με 3-0 της πολωνικής Πιάστ Γκλίβιτσε. Για 22′ αγωνίστηκε ο Μάριος Οικονόμου, ασίστ ο Ζέκα στο 3ο τέρμα των Δανών. Τη νίκη με 2-0 πήρε στην έδρα της η Γαλατασαράι, απέναντι στην Χάιντουκ Σπλιτ. Βασικός για τους Κροάτες ο Δημήτρης Διαμαντάκος.

Στα playoffs προκρίθηκε και η Βόλφσμπουργκ που νίκησε με 2-0 στην Βόλφσμπουργκ Αρένα την ουκρανική Ντέσνα. Το σκορ για τους Γερμανούς άνοιξε ο Γκιλαβογκί στο 16′, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Γκίντσεκ στο φινάλε της αναμέτρησης (90+5′). Επόμενη αντίπαλος για τη γερμανική ομάδα η ΑΕΚ που επικράτησε της Σεντ Γκάλεν.

Την πρόκριση στην παράταση πήρε η Σταντάρ Λιέγης. Οι Βέλγοι επικράτησαν με 2-1 της Βοϊβοντίνα στη Λιέγη και πανηγύρισαν την πρόκριση στα playoffs. Το σκορ άνοιξε στο 47′ με πέναλτι ο Αβενάτι, ωστόσο στο 75′ οι Σέρβοι βρήκαν την ισοφάριση με τέρμα του Μπόγιτς. Στην παράταση η Σταντάρ βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Αμαλάχ στο πρώτο λεπτό αυτής (91′).

Μια ανάσα από τους ομίλους θα βρεθεί η Κλάκσβικ από τα Νησιά Φερόε. Οι πρωταθλητές των Φερόε διέλυσαν με 6-1 την Δυναμό Τιφλίδας, πετυχαίνοντας μια μεγάλη πρόκριση. Με τριάρα προκρίθηκε η Χαποέλ Μπερ Σεβά (3-0) κόντρα στην Μάδεργουελ. Άνετη ήταν και η πρόκριση της Γρανάδα απέναντι στην Λοκομοτίβ Τιφλίδας, την οποία και νίκησε με 2-0.