Ο Προμηθέας Πάτρας πανηγύρισε το πρώτο Super Cup

Το πρώτο τίτλο της χρονιάς πανηγύρισε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε του Περιστερίου στον τελικό του Super Cup Basket League.

Ο Προμηθέας νίκησε το Περιστέρι με 82 74, στον πρώτο τελικό του Super Cup Basket League που διεξήχθη στο «Ανδρέας Παπανδρέου.

Αν και οι Περιστεριώτες ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, οι Πατρινοί με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 22-9 σημείωσαν την ανατροπή και σήκωσαν το τρόπαιο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Μάκη Γιατρά, ο Ίαν Μίλερ, ο οποίος σημείωσε τους 9 από τους 17 πόντους του στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, «σφραγίζοντας» τη νίκη. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ντάνι Αγκμπελέσε με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (16) και ριμπάουντ (12), ενώ πολύτιμη ήταν και η προσφορά του Ντιάντε Γκάρετ (15π.). Από την ομάδα του Περιστερίου ξεχώρισαν ο Γκάντι με 14π και οι Γκρέι και Πετεγουέι με 13 π.

Με τον Τέραν Πέτεγουεϊ να οδηγεί την επίθεση του Περιστερίου από τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας σημειώσει τα 3 από τα 4 εύστοχα της ομάδας του σε αυτό το διάστημα, η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι, αλλά τα πολλά λάθη του δεν του επέτρεψαν να οικοδομήσει μία διαφορά ασφαλείας. Στον αντίποδα, οι Αχαιοί βρήκαν τις δεύτερες ευκαιρίες από την κυριαρχία τους στα επιθετικά ριμπάουντ, καλύπτοντας την αστοχία τους από την περιφέρεια (3/12τρ. στο ημ.), και έμειναν σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τέλος του εικοσαλέπτου (20-23 στο α’ δεκ., 37-41 στο ημ.).

Στην τρίτη περίοδο το Περιστέρι παρέμεινε «συνδεδεμένο» από τα 6.75, περιόρισε τα λάθη του και από το 48-49 στο 24΄ έτρεξε σερί 0-6, ξεφεύγοντας με +7 (48-55) και μένοντας σε απόσταση μέχρι το 30΄ (60-65). Στον… επίλογο του αγώνα, ο Προμηθέας «έδεσε» την άμυνά του και με ξεσπάσματα στην επίθεση ισορρόπησε το ματς. Οι Αχαιοί απάντησαν γρήγορα με σερί 7-0 για το… προσπέρασμα (67-65), ενώ ακόμα κι όταν το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει, ο Ίαν Μίλερ απάντησε με 9 σερί πόντους, γράφοντας το 79-74 στο 39΄, μετά από τρίποντο, «υπογράφοντας» το θρίαμβο της ομάδας του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 16 (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Λούντζης 9 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Μίλερ 17 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 7 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ 15 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Φλόιντ 4

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 9 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκρέι 13 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άρλετζ 7, Σκορδίλης 5, Πέτεγουεϊ 13 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1)