Στην λευκή ισοπαλία έμειναν Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα

Μοιράστηκαν βαθμούς ο Παναιτωλικός με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Για την 2η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος, ο Παναιτωλικός κόλλησε στην λευκή ισοπαλία 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο ντέρμπι της Δυτικής Ελλάδος. Τα «καναρίνια» στην πρώτη τους αγωνιστική υποχρέωση στο εφετινό πρωτάθλημα αρκέστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας, ενώ οι Γιαννιώτες παρέμειναν για δεύτερο ματς χωρίς στραβοπάτημα  μετά την νίκη με 3-0 επί της Κηφισιάς  για την 1η αγωνιστική.

Στο πρώτο ημίχρονο στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά αμφότερες οι ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους χωρίς να υπάρχει κάποια τελική προσπάθεια με τον ρυθμό του αγώνα όμως να είναι σε καλό επίπεδο.

Στο 5′ ο Παναιτωλικός προσπάθησε για την πρώτη επίσκεψη του στα «καρέ» του ΠΑΣ, αλλά ο Ντίας δεν κοντρόλαρε σωστά και δεν μπόρεσε να εκτελέσει όπως θα ήθελε. Στο 17’ ο Τσαούσης σούταρε αλλά ο Καρέλης σε ρόλο αμυντικού απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον «τίτορμο» ήταν στο 21’ με το σουτ του Μπαλντασάρα μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Στο 23’ η ομάδα του Σούρερ είχε πολύ καλή στιγμή με τον Ντίας να περνάει δυο παίκτες αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αδύναμο, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τον Καπίνο που ήταν σε ετοιμότητα με τον Τζίμα, ένα λεπτό αργότερα ο Καπίνος αποσιώπησε τον κίνδυνο για δεύτερη φορά στο σουτ του Τζίνο.

Στο 38’ ο Παναιτωλικός απείλησε με τον Καρέλη η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Κλέιμαν. Λίγα λεπτά αργότερα οι Αγρινιώτες είχαν και άλλη καλή στιγμή με τον Ντίας, αλλά ο Κλέιμαν μπλοκάρε το σουτ του Παραγουανού. Στο 44’ οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Σέρχιο Ντίας να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της άμυνας του αλλά νικήθηκε από τον  Κλέϊμαν  ,στην συνέχεια της φάσης, ο Πέρες σούταρε στην κίνηση από καλή θέση εντός περιοχής η μπάλα κατέληξε άουτ. Το 0-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν αρκετά χαμηλός ωστόσο ο Παναιτωλικός απείλησε στο 54’ με τον Καρέλη το σουτ που έκανε ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μην δυσκολέψει τον Κλέϊμαν . Στο 55’κερδίθηκε φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον ΠΑΣ, λίγο έξω από την περιοχή του Παναιτωλικού η κακή εκτέλεση του Σόρια δεν άγχωσε τον Καπίνο.

Στο 59′ ο Παναιτωλικός έχασε και άλλη ευκαιρία με το σουτ του Μπαλντασάρα έπειτα από την ωραία κάθετη του Λιάβα

Στο 64΄ ο Καρέλης βρέθηκε στην περιοχή, έκανε σουτ αλλά η μπάλα βρήκε  σε αμυντικό. Στο ίδιο λεπτό ο ΠΑΣ «πάγωσε» τον Παναιτωλικό, αλλά το VAR είχε ορθά δεν άλλαξε την τοη του αγώνα. Ο Γκάρο βρήκε δίχτυα για τους φιλοξενούμενους, αλλά τελικά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πέντρο προσπάθησε με τακουνάκι να χαρίσει το πρώτο τρίποντο της σεζόν στην ομάδα του, αλλά η μπάλα δεν βρήκε στόχο και το 0-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναιτωλικός: Καπίνο, Λιάβας (72′ Μπακάκης), Ντουάρτε, Μλάντεν, Μάλης, Σίλβα (72′ Ανιόρ), Τσιγγάρας, Μπαλντασάρα, Πέρες, Ντίαζ (85′ Σενγκέλια), Καρέλης (85′ Πέντρο).

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Λιάσος, Ριένστρα, Τζίνο, Παμλίδης (79′ Ροσέρο), Τζίμας (90+4′ Μπάλαν), Μπατίστ (58′ Γκάρο).