Bundesliga: Νίκη με πεντάρα και ανατροπή για τη Λειψία απέναντι στη Στουτγκάρδη

Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο η Λειψία πήρε εμφατική πρώτη νίκη στη Bundesliga απέναντι στη Στουτγκάρδη.

Για την 2η αγωνιστική της Bundesliga, η Λειψία ήταν ισοπεδωτική στο δεύτερο μέρος και επικράτησε της Στουτγκάρδης με 5-1 στη «Red Bull Arena» και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν το γκολ που θα τους δώσει το προβάδισμα.

Στο 35ο λεπτό μετά από κακή συννενόηση των αμυντικών της Λειψίας, ο Όρμπαν έκλεψε και πάραρε στον Γκιρασί που σκόραρε για το 0-1.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση και το κατάφεραν στο 51’ μετά από απίστευτο λάθος του Νούμπελ που προσπάθησε να διώξει αλλά ο Χένριχς έκλεψε τη μπάλα, φέρνοντας το ματς σε ισορροπία (1-1).

Μόλις ένα λεπτό αργότερα ο γκολκίπερ της Στουτγκάρδης υπέπεσε και σε άλλο λάθος δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους να περάσουν μπροστά στο σκορ έπειτα από γκολ του Οπένδα. Ωστόσο, διαιτητής της αναμέτρησης, Φρανκ Βίλενμποργκ έλεγξε τη φάση στο VAR και ακύρωσε το γκολ λόγω οφσάιντ.

Οι «ταύροι» από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησαν έναν καταιγισμό γκολ με τον Σίμονς να δίνει το «πάνω χέρι στην ομάδα του» στο 63’ με ωραίο σουτ στη δεξιά γωνία (2-1).

Εν συνεχεία, ο Ραούμ έκανε υπέροχη σέντρα μέσα στη περιοχή και ο Λουίς Οπένδα με κεφαλιά νίκησε τον Νούμπελ για το 3-1.

Τα γκολ έπεφταν «βροχή» και ο Κέβιν Καμπλ με ατομική προσπάθεια από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 4-1.

Το τελικό 5-1 ήρθε από το δεύτερο γκολ του 20χρονου δανεικού από την Παρί Σεν Ζερμέν, Τσάβι Σίμονς που βγήκε στην αντεπίθεση σούταρε, ο αντίπαλος τερματφύλακας του είπε «όχι», όμως ο Ολλανδός πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ από κοντά έγραψε το τελικό 5-1.