Στην παράταση η πρωτοπόρος Σαραγόσα, συντριβή για τη Γαλατάσαραϊ στη Δανία

Η Σαραγόσα λύγισε τη Νίζνι στην παράταση και παραμένει πρώτη, διασύρθηκε η Γαλατά από τη Μπέικεν Μπίαρς

Στη 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League, για τον 1ο όμιλο η Μπέικεν Μπίαρς νίκησε εύκολα τη Γαλατάσαραϊ, στον 4ο η Σαραγόσα πέρασε από τη Ρωσία από την έδρα της Νίζνι Νόβγκοροντ, για τον 3ο η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Χάποελ Χολόν και η Σολέ επικράτησε της Τσμόκι Μινσκ στην Γαλλία.

Στην εξ’ αναβολής 2η αγωνιστική του 6ου γκρουπ, η Πίναρ Καρσίγιακα έκανε “περίπατο” εντός έδρας με αντίπαλο την Φορτιτούντο Μπολόνια.

Αναλυτικά οι αγώνες:

Νίζνι Νόβγκοροντ- Σαραγόσα 92-98 (86-86)

Για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου, η Σαραγόσα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Νίζνι Νόβγκοροντ, με νίκη στην παράταση με 92-98 (κ.δ 86-86) και παρέμεινε στην 1η θέση με 4-1, ενώ η ρωσική ομάδα  είναι προς στιγμήν στη 2η με 3-2, καθώς εκκρεμεί το παιχνίδι της Σζομπαθέλι.

Για τους φιλοξενούμενους, κορυφαίοι ήταν ο Μπένζινγκ με 23 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Ένις με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ. Από τους γηπεδούχους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κόμολοφ που πέτυχε 20 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Στρέμπκοφ με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

4ος Όμιλος

1. Σαραγόρα 4-1
  2. Νίζνι Νόβγκοροντ 3-2
  3. Σζομπαθέλι 2-2
  4. Λούμπλιν 0-4

Πίναρ Καρσίγιακα- Φορτιτούντο Μπολόνια 80-69

Για την εξ’ αναβολής 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου, η Πίναρ Καρσίγιακα κέρδισε τη Φορτιτούντο Μπολόνια με80-69 και είναι στη 2η θέση με 2-2,  καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία της Μπιλμπάο, ενώ η ιταλική ομάδα στην τελευταία με 0-4.

Για τους γηπεδούχους, “καθάρισαν” ο Μόργκαν με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και Εμπαγιέ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους, ο καλύτερος ήταν Χαντ με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

6ος Όμιλος

1.Μπάμπεργκ 4-0

2.Πίναρ Καρσίγιακα 2-2

3.Μπιλμπάο 2-2

4.Φορτιτούντο Μπολόνια 0-4

Σολέ- Τσμόκι Μινσκ 89-71

Στον 3ο όμιλο, η Σολέ σκόρπισε την Τσμόκι Μινσκ εντός έδρας με σκορ 89-71 και βρίσκεται στη 3η θέση με 2-3, ενώ η ομάδα από τη Λευκορωσία με ίδιο ρεκόρ αλλά στην 4η, καθώς οι “Γάλλοι” έχουν την διαφορά στην ισοβαθμία.

Για τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν ο Μπλέικς που πέτυχε 25 πόντους και επίσης εξαιρετικός ήταν ο Μακουντού με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Από τους φιλοξενούμενους, πολύ καλός ήταν ο Λόουερι με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Χάποελ Χολόν- ΑΕΚ 77-71

Η ΑΕΚ ηττήθηκε στο Ισραήλ από τη Χαποέλ Χολόν με 77-71 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Μπέικεν Μπίαρς- Γαλατάσαραϊ 96-78

Για την 5η αγωνιστική του 1ου ομίλου, η Μπέικεν Μπίαρς διέλυσε τη Γαλατάσαραϊ με σκορ 96-78 και βρίσκεται πλέον στη 3η θέση με 2-3, έχοντας και ένα ματς περισσότερο από τη Τενερίφη, ενώ η τουρκική ομάδα είναι στην τελευταία με 1-4.

Κορυφαίος για την ομάδα από  τη Δανία και πρώτος σκόρερ του αγώνα, ο Πέτερσον με 35 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Από το “ναυάγιο” των φιλοξενούμενων ξεχώρισαν ο Μακόν που πέτυχε 20 πόντους και ο Μότουμ με 17 πόντους.