Στη κόψη του ξυραφιού, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στους “8” επί του Παναθηναϊκού

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βόλεϊ γυναικών πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε τον Παναθηναϊκό με 2-3 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τη φάση των “16” της διοργάνωσης.

Ένα ματς με γερές συγκινήσεις, ψυχωμένες διαθέσεις και κρίθηκε στο τάι μπρέικ και στο βίντεο τσεκ. Τα πρώτα τρία σετ πήγαν εύκολα στη κάθε ομάδα ενώ το 4ο πήγε δύσκολα στους γηπεδούχους. Το τάι μπρέικ πήγε στην πιο έμπειρη ομάδα αλλά χρειάστηκε να φτάσει σε αυτή με διαφορά μόλις δύο πόντων.

Οι “ερυθρόλευκες” ξεκίνησαν δυνατά και επωφελήθηκαν κάποια λάθη των αντιπάλων τους για να ξεκινήσουν με ένα σερί 5-0. Πολλά λάθη των γηπεδούχων για να φτάσει το σκορ στο 11-2 υπέρ του Ολυμπιακού. Τα μπλοκ των Πειραιωτών ήταν εξαιρετικά και το σκορ συνέχισε στο 14-4. Οι “πράσινες” κατάφεραν να μπουν στο κλίμα, έστω αργά, και μείωσαν σε 16-10. Οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς πίεσαν και έφεραν ξανά τη διαφορά σε μεγάλα ύψη, στο 22-13. Στο σετ μπολ, πήγαν οι Ερυθρόλευκες, στο 24-15. Το πρώτο σετ πήγε στις φιλοξενούμενες με 25-16. Χαοτική διαφορά των δύο ομάδων σε αυτό το σετ, πολύ καλές αλληλοκαλύψεις για τις νικήτριες και μουδιασμένο ξεκίνημα που το πλήρωσαν για τις “πράσινες”.

Οι Αθηναίες ξεκίνησαν πιο δυνατά και έκαναν το 5-3. Στον ίδιο ρυθμό, συνέχισαν και είχαμε το 8-6. Το 2ο σετ βρήκε και τις δύο ομάδες να παίζουν ισάξια αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα με 10-9. Πολλές οι αντιδράσεις των δύο αμυνών, με το σκορ στο 13-10. Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού έπαιζαν πολύ καλές άμυνες και έχτισαν διαφορά στο 17-11, αναγκάζοντας τον Κοβάτσεβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Με το μομέντουμ στην πλευρά των γηπεδούχων, το σκορ πήγε στο 22-13. Σετ μπολ στο 24-14, με αρκετές ευκαιρίες για τις γηπεδούχες να πάρουν το σετ. Όπως και έγινε, στο πρώτο σετ μπολ. Ψυχωμένες οι παίκτριες του Καμπερίδη, ήταν εξαιρετικές σε άμυνα και επίθεση και πήραν σχετικά εύκολα το σετ, απαντώντας σε 1-1.

Το δυνατό ξεκίνημα με 4-1 για τις φιλοξενούμενες έκαναν τον Καμπερίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Το 10-2 ήρθε φυσιολογικά μετά τις πολύ καλές επιθέσεις των “ερυθρόλευκων”. Μπήκαν κάπως καλύτερα στη συνέχεια του σετ οι γηπεδούχες, μειώνοντας σε 6-14. Διψήφια διαφορά πήραν οι “ερυθρόλευκες”, με 18-8. Καμία αλλαγή στην διαφορά, φτάνοντας στο 21-11. Σετ μπολ για τις παίκτριες του Ολυμπιακού με διαφορά 13 πόντων. Με το πρώτο σετ μπολ, οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το τρίτο σετ, κάνοντας το 2-1.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά και με πάθος, η μία για να ισοφαρίσει και η άλλη για να κερδίσει το παιχνίδι, με το σκορ στο 4-4. Μικρή διαφορά πήραν οι “πράσινες”, φτάνοντας στο 10-7. Ο Κοβάτσεβιτς πήρε τάιμ άουτ στο 13-7, βλέποντας την αντίπαλη ομάδα να έχει 6 συνεχόμενους πόντους. Καμία αλλαγή στην ψυχολογία παρά το τάιμ άουτ, φτάνοντας στο 17-8. Διψήφια διαφορά για τις παίκτριες του Έλληνα τεχνικού, στο 19-9. Μείωσαν οι “ερυθρόλευκες” σε 20-13. Τάιμ άουτ πήρε ο προπονητής του Παναθηναϊκού στο 20-14, βλέποντας το μομέντουμ να έχει χαθεί. Καρφί-χρυσάφι από την Καλαντάντζε για να σταματήσει το σερί των 4 πόντων και γενικά, την αλλαγή της ψυχολογίας. Δεύτερο τάιμ άουτ στο 3ο σετ για τον Καμπερίδη, στο 21-17. Το 23-18 ξεκαθάρισε κάπως ότι το 3ο σετ θα είναι «πράσινο». Σετ μπολ στο 24-18 υπέρ των γηπεδούχων. Το 3ο σετ κατέληξε στον Παναθηναϊκό με σκορ 25-20. Έκαναν τα εύκολα δύσκολα οι παίκτριες του Καμπερίδη αλλά στο τέλος πήραν το σετ και έστειλαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Τάιμ άουτ από τον Κοβάτσεβιτς, στο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων για το τάι μπρέικ. Ισοφάριση σε 2-2 από τις “ερυθρόλευκες”. Ξανά η διαφορά του προβαδίσματος του Παναθηναϊκού πήγε στους 2. Πολύ καλές επιθέσεις των “πρασίνων” για το 6-3. Εναλλάξ οι πόντοι για να φτάσει το σκορ στο 7-4. Μία από τα ίδια για το 8-5 και την αλλαγή πλευράς. Οι παίκτριες του Κοβάσεβιτς ισοφάρισαν με ένα μικρό σερί σε 8-8 και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων τους. Το σκορ πήγε στο 10-9 με εξαιρετικές άμυνες και από τις δύο ομάδες αλλά υπέρ των Αθηναίων. Τάιμ άουτ από τον Καμπερίδη, βλέποντας το 10-9 να γίνεται 10-11. Οι πόντοι δεν πήγαιναν εύκολα στη κάθε ομάδα και φτάσαμε στο 11-12 υπέρ των Πειραιωτών. Εναλλάξ ξανά οι πόντοι για το 12-13. Ματς μπολ για τις φιλοξενούμενες στο 12-14. Χαμένο το πρώτο και το σκορ πήγε στο 13-14. Ο τελευταίος πόντος κρίθηκε στο βίντεο τσεκ και κατέληξε στις Πειραιώτισσες.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας

Τα σετ: 16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15

Παναθηναϊκός (Καμπερίδης): Βεργίδου, Καλαντάντζε, Κελεσίδη, Διώτη, Κοσμά, Οικονομίδου, Ρόγκα

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Χριστοδούλου, Ζακχαίου, Λαμπρούση, Χουντ, Ζιβογίνοβιτς, Χίπε, Κονόμη