Στην επόμενη φάση ο ΑΠΟΕΛ

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να πάρει την πρόκριση, καθώς δεν δέχτηκε γκολ, ωστόσο επικράτησε με 3-0 της Σουτιέσκα Νίκσιτς, με τον Παύλοβιτς να πετυχαίνει χατ τρικ. Την πρόκριση στον επόμενο γύρο, επίσης, πήραν Σέλτικ, Κλουζ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Φερεντσβάρος και Βασιλεία.

Αναλυτικά οι αγώνες:

ΑΠΟΕΛ (Κυπ)-Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυ) 3-0

Ο ΑΠΟΕΛ υποδέχτηκε την Σουτιέσκα Νίκσιτς Νέο ΓΣΠ και επικράτησε με 3-0, με πρωταγωνιστή τον Παύλοβιτς. Σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα, η ΑΠΟΕΛ πήρε την πρόκριση στον Γ’ Προκριματικό γύρο. Η κυπριακή ομάδα θα περιμένει μέχρι αύριο για να μάθει τον αντίπαλό της αφού θα βρει στον δρόμο της την νικήτρια της αναμέτρησης Ντάνταλκ-Καραμπάκ.

Η Κυπριακή ομάδα στάθηκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να σκοράρει δύο φορές πριν την συμπλήρωση του ημιώρου. Στο 13’, ο Παύλοβιτς από κοντινή απόσταση έσπρωξε την μπάλα σε αφύλακτη εστία, για το 1-0. Στο 25’, ο ίδιος παίκτης δέχτηκε την πάσα από τον Αλ-Τάμαρι και έστειλε με ψυχραιμία την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Οι προσπάθειες συνεχίστηκαν από την πλευρά του ΑΠΟΕΛ και στο δεύτερο μέρος κατάφερε να κάνει το 3-0, σημειώνοντας ένα ωραίο γκολ με τακουνάκι. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να απειλήσουν, με αποτέλεσμα το 3-0 να μείνει ως το τέλος.

Κάλιου (Eσθ)-Σέλτικ (Σκω) 0-2

Στο Λε Κοκ Αρένα, Κάλιου και Σέλτικ ήρθαν αντιμέτωπες και οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 0-2, παίρνοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο, αφού και στην πρώτη αναμέτρηση είχε επικρατήσει με 5-0. Στο επόμενο προκριματικό, θα αντιμετωπίσει την Κλουζ που πήρε επίσης την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε νωρίς στην αναμέτρηση – μόλις στο 10ο λεπτό – όταν ο Κούλινιτς στάθηκε άτυχος, αφού έστειλε την μπάλα στο τέρμα της ομάδας του, μετά την πάσα από αντίπαλο, κάνοντας το 1-0. Η Σέλτικ δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν ήταν αρκετό για να σημειώσει ακόμα ένα γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρκετές φορές την αντίπαλη εστία και κατάφεραν να βρουν δίχτυα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Στο 90+3’, ο Σβεντ έκανε ένα σουτ από μέση απόσταση, κάνοντας το τελικό 0-2.

Μακάμπι Τελ Αβιβ (Iσρ)-Κλουζ (Ρου) 2-2

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ φιλοξένησε την Κλουζ στο Στάδιο Νετάνια και αναδείχτηκαν ισόπαλες σε 2-2. Ωστόσο, το 1-0 υπέρ της Κλουζ από τον πρώτο αγώνα έδωσε την πρόκριση στην ρουμάνικη ομάδα.

Οι δύο πλευρές δημιούργησαν ευκαιρίες με την Μακάμπι να βρίσκει πρώτη δίχτυα. Στο 15’, ο Μπλάκμαν μετά από ένα μπέρδεμα στην περιοχή πήρε την μπάλα και έκανε το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα η Κλουζ κέρδισε πέναλτι και στο 19’, ο Κούλιο το εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 1-1. Πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή φτάνοντας στο 1-2. Στο 42’, ο Ρόντον πήρε το ριμπάουντ μπροστά στο τέρμα και σκόραρε με κεφαλιά.

Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 48’, όταν ο Κοχέν βρέθηκε σε καλή θέση στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι για το 2-2. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά χωρίς καμία επιτυχία, καθώς το 2-2 ήταν το τελικό σκορ.

Βαλέτα (Μλτ)-Φερεντσβάρος (Ουγ) 1-1

Στο Στάδιο Σεντενάρι, διεξήχθη η αναμέτρηση ανάμεσα στην Βαλέτα και την Φερεντσοβάρος και οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρόκριση λόγω του υπέρ τους 3-1 στην πρώτη αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν από την αρχή της αναμέτρησης, ωστόσο πριν τον ημίωρο έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους να σκοράρουν. Ο Λοβρενσιτς έριξε εντός περιοχής τον αντίπαλό του και ο Φοντανέλα εκτέλεσε ένα ασταμάτητο πέναλτι κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρίες και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 60’, όταν ο Ενγκουέν δεν δίστασε να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Οι προσπάθειες δεν σταμάτησαν και από τις δύο πλευρές, αλλά δεν στάθηκαν τυχεροί και το 1-1 έμεινε ως το τέλος. Σε συνδυασμό με την νίκη της Φερεντσβάρος στον πρώτο αγώνα (3-1) πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση και θα αντιμετωπίσει την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Βασιλεία (Ελβ)-PSV Αϊντχόφεν (Ολλ) 2-1

Η Βασιλεία υποδέχτηκε την Αϊντχόφεν στο Σεντ Γιάκομπ-Παρκ και επικράτησε με 2-1. Παρά την ήττα στον πρώτο αγώνα με 3-2 ήταν η ομάδα που πήρε την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 8ο λεπτό, όταν ο Κομερτ έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αποφύγει το 1-0. Στο 23’, ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπρούμα να κάνει το 1-1 με κοντινή κεφαλιά.

Στο δεύτερο μέρος, η Αϊντχόφεν είχε τις ευκαιρίες αλλά η Βασιλεία κατάφερε να βρει δίχτυα στο 68’, όταν ο Φαν Βολφσβίνκελ πήρε την πάσα ακριβείας και νίκσε τον τερματοφύλακα για το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Η Βασιλεία θα αντιμετωπίσει την Λίντσερ στον Γ’ προκριματικό γύρο.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κρο)-Σαμπουρτάλο Τιφλίδας (Γεω) 3-0

Στο Μαξιμίρ, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Σαμπουρτάλο Τιφλίδας ήρθαν αντιμέτωπες, με την Ντιναμό να παίρνει την νίκη με 3-0 και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2-0 από τον πρώτο αγώνα πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν ευκαιρίες, καθώς ήταν αυτοί που ήθελαν να ανοίξουν το σκορ. Ωστόσο, δεν τα κατάφεραν και στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς.

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ κατάφερε να βρει δίχτυα στο 77’, όταν ο Πέτκοβιτς πάσαρε στον Όρσιτς, ο οποίος σημάδεψε σωστά και έκανε το 1-0. Λίγο πριν το τέλος (85’), οι γηπεδούχοι είχαν ακόμα μια ευκαιρία να σκοράρουν αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι. Στο 89’, ο Πέτκοβιτς δεν αστόχησε, αφού το σουτ μέσα στην περιοχή  κατέληξε στην γωνία για το 2-0. Οι γηπεδούχοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη, αφού στο 90+4’ ο Πέτκοβιτς πάσαρε στον Όλμο, ο οποίος από την άκρη της περιοχής έκανε το τελικό 3-0.+