Στην επόμενη φάση Πανιώνιος και Ξάνθη

“Βροχή” από γκολ στη Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να σκορπίζει τον Ολυμπιακό Βόλου με 6-0, παίρνοντας την πρόκριση για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Την πρόκριση πήρε και η Ξάνθη που φιλοξένησε τον Απόλλων Λάρισας. Οι Aκρίτες επικράτησαν με 3-0 και προκρίθηκαν και αυτοί στην επόμενη φάση.

Ξάνθη – Απόλλων Λάρισας 3-0

Οι γηπεδούχοι είχαν ηττηθεί στην Λάρισα, με 2-1 και παρόλα αυτά κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

Καλύτερη η Ξάνθη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 2ο μόλις λεπτό με τον Μπαριέντος. Οι Ακρίτες πέτυχαν και άλλο γκολ στο 41′ με τον Αμορίν, να παίρνει ωραία την πάσα μέσα στην περιοχή από τον Μπαριέντος και με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-0.

Η Ξάνθη σημείωσε το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο 49′ με σκόρερ τον Στάρτζεον.

ΞΑΝΘΗ: Μπέντο, Λισγάρας, Μαλεζάς, Καμαρά, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Μουλέν, Εντουάρντο, Μπαριέντος, Ντε Αμορίμ, Στάρτζεον.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Γκέκας, Κουρτεσιώτης, Κούλμπας, Καρρίκι, Σκούπρας, Μπρέμπος, Τασιούλης, Χατζής, Ναζίμ, Λίταινας, Μπαστακός.

Πανιώνιος – Ολυμπιακός Βόλου 6-0

Εύκολο απόγευμα για τους Νεοσμυρνιώτες. Ο Πανιώνιος επικράτησε με 6-0 και σε συνδυασμό με την νίκη του στο Βόλο με 0-3 κλείδωσε την πρόκριση στους 16 του θεσμού.

Ο Δούμτσιος άνοιξε το σκορ στο 2′. Ο Τσιλούλης στο 21′ έκανε το 2-0 με σουτ εντός μικρής περιοχής. Το 3-0 έγινε στο 25′ με αυτογκόλ του Μακρυωνίτη.

Οι γηπεδούχοι στο 54′ έκαναν το 4-0 με σκόρερ τον Τσιλούλη. Το 5-0 διαμόρφωσε ο Καμαρά στο 73ο λεπτό. Το “κερασάκι στην τούρτα”, για τη νίκη του Πανιωνίου διαμόρφωσε ο Παπανικολάου στο 89ο λεπτό, γράφοντας το 6-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Ρέντζας, Σαραμαντάς, Παπαγεωργίου, Κιάκος, Ρέτσος, Μιλόγεβιτς, Εμμανουηλίδης, Γρίβας, Τσιλούλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μακρυωνίτης, Πριόνας, Μπουτζίκος, Φαζός, Βοσνακίδης, Κόλα, Ρόκα, Κουτσιανικούλης, Κλεμέντ, Δεινόπαπας, Τσίτας.