Στην κορυφή η Σάλκε

Η Σάλκε επικράτησε 2-1 της Ουνιόν Βερολίνου στο Veltins Arena, για την 13η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους οι Ραμάν και Σερντάρ, είχε ισοφαρίσει προσωρινά η Ούνιον με το πέναλτι του Ινγκβαρτσεν.

Οι “Βασιλικοί” με αυτή τη νίκη τους βρέθηκαν στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος (ισοβαθμούν με την Γκλάντμπαχ) αλλά έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο.

O αγώνας:

Η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στο 7ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όταν Mπούλτερ επιχείρησε το δυνατό σουτ από την άκρη της περιοχής, αλλά ο Νούμπελ έκανε μια τρομερή απόκρουση!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία όμως η Σάλκε άνοιξε πρώτη το σκορ. Στο 23ολεπτό ο Ραμάν πυροβόλησε ακριβώς έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα με ακρίβεια στην πάνω δεξιά γωνία της εστίας.

Στο 35’ η Ουνιόν Βερολίνου κέρδισε πέναλτι. Ο Ινγκβαρτσεν δε έχασε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νούμπελ.

Μέχρι την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι.  Στο 59΄ ένα έξυπνο σουτ του Ραμάν από μέση απόσταση έπιασε τον Γκικίεβικς απροετοίμαστο, αλλά κατάφερε και απέκρουσε.

Στο 73ο λεπτό ο Χαρίτ έφτασε κοντά στο να σκοράρει. Η κακή προσπάθεια που έκανε από κοντά κατέληξε στα χέρια του Γκικίεβικς.

Ενώ όλοι περίμεναν ότι το ματς θα έληγε ισόπαλο, στο 86΄ο Σερντάρ βρέθηκε σε καλή θέση και με εξαιρετική ψυχραιμία μέσα στην περιοχή, σούταρε στην κάτω δεξιά γωνία για το τελικό 2-1.

Σάλκε: Νούμπελ, Νάστασιτς, Μασκαρέλ, Κάμπακ, Σερντάρ, Καλιγκιούρι, Οτσίπκα, ΜακΚένι, Χαρίτ (91΄Μπέκερ), Ραμάν  (84΄Κουτουτζού)

Ουνιόν: Γκικίεβικς, Σλότεμπερκ (27΄Χιούμπνερ), Φρίντριχ, Σούμποτιτς, Άντριχ, Γκέτνερ, Tρίμελ, Λεντς, Mπούλτερ (70΄Mπεκερ), Ινγκβαρτσεν, Άντερσον (86΄Ούτζα)