Τέταρτη σερί νίκη η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ επικράτησε της Μπρεστ με 2-1 στο Βελοντρόμ, για την 15η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος.

Οι Μασσαλοί αν και ήταν πολύ ανώτεροι απο την ομάδα του Ολιβιέρ Νταλ’Όγκλιο παραλίγο να αυτοκτονήσουν. Ενώ είχαν προηγηθεί οι γηπεδούχοι και είχαν το πάνω χέρι του αγώνα, ισοφαρίστηκαν κόντρα στην ροή του ματς, όμως στο τέλος η Μαρσέιγ πήρε τους τρεις βαθμούς που άξιζε.

Στο 56′ η μπάλα κατέληξε στον Μπούνα Σαρ μετά από ένα “μπέρδεμα” στην περιοχή και αυτός έκανε το 1-0. Στο 88′ ο Καρντονά με σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-1 απο ασίστ του Σαρμπονιέ. Ωστόσο ένα λεπτό αργότερα στο 89′, ο Ράντονιτς απεδείχθη χρυσή αλλαγή διότι με ένα φοβερό σουτ έξω απο την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Μαρσέιγ παρέμεινε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, ενώ η Μπρέστ βρέθηκε στην 14η θέση με 18 βαθμούς.

Κίτρινες: Ντιαλό

Κόκκινες: Μεντί

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι, Καμαρά, Τσαλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Στρόουτμαν, Σανσόν, Ρονζέ, Σαρ (Ράντονιτς 74′), Παγιέ (Ζερμέν 88′), Μπενεντέτο (Λόπεζ 80′)

Μπρέστ: Λαρσονέρ, Φοσουριέ, Καστελετό, Μπέιν, Περό, Μπελκεμπλά (Μπατότσιο 64′), Ντιαλό, Λασνέ (Μεντί 73′), Καρντονά, Οτρέ (Γκρανσίρ 69′), Σαρμπονιέ